BRATISLAVA. Bunky nášho tela sa zbláznia a začnú sa nekontrolovateľne deliť. Výskum však teraz ukázal, že za najrozšírenejšími druhmi rakoviny môže byť iba zhruba dvadsiatka mutácií. Objavujú sa takmer pri všetkých druhoch nádorov.
Medzinárodný tím podľa štúdie v magazíne Nature skúmal viac než sedemtisíc genómov ľudí s rôznymi druhmi rakoviny. Ich analýzou vedci narazili na dvadsaťjeden signatúr, akýchsi stôp po samotných mutáciách v DNA.
„Začíname chápať komplikovaný biologický proces, ktorý zanecháva stopy po mutáciách v genóme rakoviny,“ hovorí v tlačovom vyhlásení inštitútu Wellcome Trust Sanger prvý autor štúdie Ludmil Alexandrov.
Vedci napríklad zistili, že za rakovinou vaječníkov sa môžu ukrývať dve mutácie v bunkách, v prípade rakoviny pečene narazili až na šesť signatúr. Pri väčšine skúmaných tumorov pritom zohráva svoju úlohu aj starnutie buniek.
Genetici a lekári pritom už dlhšie vedia, že mutácie vedúce k rakovine môže spôsobovať fajčenie či UV lúče. Ukazuje sa však, že vznik rakoviny môže byť aj vedľajším poškodením, keď sa naše telo bráni proti vírusovej infekcii.
Viac než v polovici skúmaných druhov rakoviny sa ukázalo, že imunitný systém pri obrane proti vírusu aktivuje enzýmy, ktoré menia DNA. Nechtiac však môže imunitná reakcia poškodiť aj zdravé bunky a výsledkom je väčšia pravdepodobnosť vzniku rakovinových buniek.