LONDÝN, BRATISLAVA. Spotrebitelia v nich vidia „zdravšieho“ nástupcu dymiaceho tabaku, ktorý neobťažuje dymom. Majú pocit, že elektronické cigarety možno fajčiť kdekoľvek.
Nie je to však úplná pravda. Mnohí nefajčiari sa v blízkosti konzumentov elektronických cigariet cítia neisto - a odborníci im dávajú za pravdu. Niektoré elektronické cigarety rozptyľujú do okolia nikotín a ten vdychujú aj tí, ktorí nie sú fanúšikmi fajčenia. Čelia tak rovnako pasívnemu fajčeniu.
Britské prepravné spoločnosti C2C, Greater Anglia a First Capital Connect preto rozhodli o úplnom zákaze elektronických cigariet vo svojich vozňoch. Pred rokmi takto zakázali aj obyčajné cigarety. K takémuto rozhodnutiu dospeli po rozhovoroch s kolegami a odborníkmi na nikotínovú závislosť.
Práve tí apelujú na zákonodarcov, aby upravili legislatívu a včlenili do nej pre elektronické cigarety rovnaké pravidlá ako pre tie skutočné. Chcú ich vytesniť z verejných priestranstiev, reštaurácií, dopravných prostriedkov i podnikov.
V súčasnosti patria elektronické cigarety ku každodennej rutine 1,5 milióna Britov a ich počet sa neustále rozrastá. Odhaduje sa, že celosvetový trh je vo fáze rapídneho rozmachu: v minulom roku sa predal tovar v hodnote 1,3 miliardy libier, v tomto roku by mal objem dosiahnuť 1,9 miliardy.
Informoval o tom britský Telegraph.