LONDÝN, BRATISLAVA. Bol malý, chlpatý a veľkosťou pripomínal drobné tvory, na ktoré natrafíte aj v dnešných lesoch. Tento tvor však žil v jure pred desiatkami miliónov rokov a ukázal, ako sa na našej planéte vyvíjali cicavce.
Vedci na území dnešnej čínskej provincie Vnútorného Mongolska objavili skameneliny tvora, ktorého nazvali Megaconus mammaliaformis.
Sú to jedny z najlepšie zachovaných pozostatkov z počiatku cicavcov.
Dnešní príbuzní
Dávny tvor žil niekedy pred 165 miliónmi rokov. Primitívny cicavec bol pokrytý srsťou a vlasmi a podľa štúdie v magazíne Nature vážil len 250 gramov. Keďže mal zhruba tridsať centimetrov, veľkosťou pripomínal dnešné veveričky.
„Takáto fosília umožňuje poskladať ťažko zrozumiteľné údaje o kritickom prechode k moderným cicavcom od ich predchodcov,“ tvrdí podľa Daily Telegraph biológ Luo Če-Si z Chicagskej univerzity.
Niektoré z čŕt tohto tvora sa podľa paleontológov zhodujú so znakmi predchodcov cicavcov, ale aj s niektorými dnešnými druhmi. Ostrohami, ktoré mal tvor na každej zo zadných nôh, sa napríklad podobal dnešnému vtákopyskovi a podľa paleontológov mohli byť tieto ostrohy aj rovnako jedovaté.
Zviera sa navyše ponášalo aj na dnešné pásavce, a to predovšetkým kolísavým pohybom pri presúvaní sa. U prapredka dnešných cicavcov vrátane človeka bol tento pohyb spôsobený jeho zadnými končatinami a pazúrmi na nohách.
Názov Megaconus je pritom odvodený od „veľkého hrotu“ s odkazom na jeho zuby.
Vďaka skamenelinám sa totiž zistilo, že jeho stoličky mali veľké hrbolčeky, ktoré zrejme slúžili na spracovanie pevného rastlinného materiálu. Ďalšie zuby však na?značujú, že sa živil hmyzom, červami a ďalšími drobnými stavovcami.
Plaz aj cicavec
V skutočnosti bol však tento náš dávny predok akousi prechodnou fázou medzi plazmi a neskoršími cicavcami. Jeho stredné ucho bolo napríklad pripojené k čeľusti tak, ako to majú plazy. Týmto druhom sa podobal aj stavbou svojho členkového kĺbu a chrbtice.
„Dolná čeľusť, hrudné stavce, driekové stavce aj členkové kĺby naznačujú, že sa vyvinul z plaza na predka cicavcov,“ povedal podľa People Daily paleontológ Čou Čchang-fu.
Zviera malo navyše bezsrsté brucho, ktoré mu mohlo slúžiť na kŕmenie potomstva či ako vak, v ktorom sa vyvíjali mláďatá.