SME

Potenie nezapácha, smrdia nám mikróby

Všetci sa potíme. Telo sa takýmto spôsobom chráni a snaží sa ochladiť.

Potením sa telo ochladzuje, samotný pot nezapácha.Potením sa telo ochladzuje, samotný pot nezapácha. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

Vonku je teplo. Teplota dosahuje aj tridsaťpäť stupňov, no i keď sú všetky okná otvorené, vzduch stojí. A vy v skutočnosti myslíte iba na jedinú vec: či na vás vidieť, ako veľmi sa potíte.

Máte spotené podpazušie, čelo aj ruky, v ústach sucho. Prečo nás okrem počasia trápi aj vlastné telo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie všetko zaberá

Fakty

Ako zabrániť poteniu?

Antiperspiranty: Antiperspiranty pomáhajú znížiť potenie. Dezodoranty však nebránia poteniu, len znižujú zápach.

Lieky: Anticholinergiká pomáhajú predchádzať vylučovaniu potu. Ich užívanie však môže spôsobiť nežiaduce účinky, akými sú sucho v ústach či závraty .

SkryťVypnúť reklamu

Elektroterapia: Je považovaná za najúčinnejšiu liečbu, tento postup využíva elektrinu, ktorá dočasne vypne potné žľazy. Medzi nežiaduce účinky patrí popraskanie kože a pľuzgiere.

Botulotoxín: Malé dávky botulotoxínu sa vstreknú do podpazušia, čím sa dočasne zastaví vylučovanie potu. K nežiaducim účinkom patrí bolesť v mieste vpichu a chrípkové príznaky.

V princípe sa potia všetci ľudia, nie vždy však rovnako. Inak sa potia ženy a inak muži. Platí napríklad, že muži sa potia viac a približne tri percentá celosvetovej populácie sa nadmerne potia.

Týmto ľuďom nepomáhajú ani silné antiperspiranty a v lete sa mnohí radšej skrývajú pod niekoľkými vrstvami oblečenia, aby zakryli svoj problém.

„Potenie ochladzuje organizmus odparovaním, podobne ako sa znižuje teplota v chladničke,“ vysvetľuje pre SME molekulárny biológ Peter Celec. „Ak je vlhkosť vzduchu vysoká, odparovanie nemôže fungovať, a teda potenie nebude účinne ochladzovať organizmus. Preto hrozí prehriatie organizmu.“

SkryťVypnúť reklamu

Normálny zdravý človek, ktorý nie je zvyknutý na priveľké horúčavy, vypotí pri extrémnych letných teplotách za hodinu viac ako liter potu. Dôvodom sú milióny potných žliaz, ktorých cieľom je stabilizovať teplotu tela.

Jeho normálna teplota sa pohybuje okolo tridsaťsedem stupňov Celzia. Ak sa organizmus ohreje na viac ako 39 stupňov, mozog už vysiela svalom signál, aby spomalili. Prejavuje sa to malátnosťou a únavou, telo sa však chce tomuto stavu vyhnúť.

Výsledkom je preto aj potenie – ideálne v prostredí so suchým vzduchom. Zároveň platí, že človek musí piť dostatočné množstvo tekutín, aby telo mohlo vôbec produkovať samotný pot.

Bez alkoholu

„Treba sa vyhnúť aj alkoholu. Ten sám osebe potenie nespôsobuje, ale prispieva k následnej dehydratácii organizmu,“ vysvetľuje Celec. „A samotné potenie je určite menším problémom ako jeho možný dôsledok – dehydratácia, takže hoci to znie zvláštne, treba piť veľa vody a ak je to možné, minimalizovať v najväčších horúčavách fyzickú aktivitu.“

SkryťVypnúť reklamu

Niektorí ľudia majú pocit, že sa priveľmi potia a potrebujú s tým niečo urobiť. V skutočnosti pritom pot nezapácha, zápach je až výsledkom metabolizmu mikroorganizmov, ktoré žijú napríklad v podpazuší.

Proti takýmto javom sa používajú antiperspiranty obsahujúce chlorid hlinitý, čo ovplyvňuje tvorbu potu v potných žľazách. No antiperspiranty zanechávajú na oblečení škvrny, dráždia kožu a nemajú trvalý účinok. Dá sa však zasiahnuť inak.

„Už dlho sa používa elektroterapia, nazývaná aj ionoforéza,“ hovorí Celec. „U niektorých pacientov funguje veľmi dobre, ale nie je úplne jasné ako.“

Ďalšie účinky

Pri podobných zásahoch sa však nedajú vylúčiť vedľajšie účinky, ako sú napríklad rozmazané videnie či sucho v ústach. Navyše, nie každá liečba môže byť pre všetkých pacientov účinná a vlhké škvrny sa môžu presunúť do iných oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

Moderná a veľmi rozšírená je liečba pomocou botulotoxínových injekcií, ktoré blokujú nervové vlákna vedúce do potných žliaz. Ich efekt však takisto nie je trvalý a zvyčajne sa musia opakovať raz či dvakrát za rok.

Potenie však možno ovplyvniť istými návykmi a životosprávou. Najmä v lete sa treba vyhýbať látkam, ktoré zvyšujú potenie: patria medzi ne napríklad kofeín či kapsaicín, ktorý sa nachádza v čili papričkách.

Šesť faktov o potení

1. Litre potu

Aj bez cvičenia stratí ľudské telo denne až 2,5 litra vody, pričom viac ako polovicu v podobe moču. Ak je však telo v pohybe či pod námahou, vypotí za hodinu takmer dva litre potu a viac ako 12 litrov za celý deň.

2. Signál pre lekára

Zvýšené potenie môže signalizovať horúčku alebo niektoré závažnejšie ochorenia, napríklad problémy so štítnou žľazou, pľúcami či cukrovku.

SkryťVypnúť reklamu

3. Zablokovať kanáliky

Antiperspiranty fungujú, pretože obsahujú účinnú látku (zvyčajne hliník), ktorý dočasne uzatvorí kanáliky potu.

4. Neumývali sa

Zápasníci v starovekom Grécku sa po zápase neumývali mydlom. Miesto toho sa očistili takzvanou škrabkou, pomocou ktorej zo seba dostali nečistoty aj pot.

5.Najmenej potu

Najmenej potných žliaz majú pravdepodobne severskí Inuiti.

6. Budúca pomoc?

V starostlivosti o pleť by mohol pomôcť napríklad aj pot hrocha. Vedci zistili, že jeho ružovo-červený sekrét nielenže pomáha účinne regulovať teplo, ale chráni hrošiu pokožku pred slnkom, má antiseptické účinky a slúži ako vynikajúci repelent proti hmyzu.

Denisa Ballová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


18
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 41
SkryťZatvoriť reklamu