LONDÝN, BRATISLAVA. Pri svojich činoch necítia žiadne emócie. Tak zväčša uvažujeme nad hrôzami, ktorých sa dokážu dopustiť rôzni psychopati. Vedci však teraz ukázali, že psychopati netrpia nedostatkom empatie, ale dokážu ju svojou vôľou ovládať.
Výskumníci pomocou magnetickej rezonancie študovali osemnásť psychopatických zločincov, ktorí sledovali videá vzájomne si ubližujúcich ľudí. Podľa štúdie v magazíne Brain zistili, že kriminálnici dokážu svoje vcítenie sa akoby vypnúť.
Po pozretí videa subjekty požiadali, aby si predstavili, ako sa asi cítil človek, ktorému ubližovali. Vďaka skenovaniu vedci zistili, že oblasť ich mozgu súvisiaca s bolesťou sa aktivizovala až potom, ako ich vyzvali. Psychopati teda využívajú rovnaké oblasti mozgu ako zdraví jedinci, empatická reakcia sa však dostavila až potom, ako boli na ňu vyzvaní. Nie automaticky ako pri obyčajných ľuďoch.
„Prevláda predstava, že zločinci sú necitliví jedinci, neschopní preciťovať vlastné emócie, a preto nedokážu precítiť ani emócie tých druhých,“ povedal podľa BBC Christian Keysers z holandskej univerzity v Groningene. „Naša práca ukazuje, že psychopatom nechýba empatia, ale majú spínač na jej zapnutie. V predvolenom nastavení sa zdá vypnutý.“
Tento výskum zrejme vysvetľuje, prečo sa psychopati môžu správať necitlivo a potom normálne. Podľa Keysersa by cvičenia mohli psychopatom pomôcť tento spínač aktivovať a priblížiť ich k vyliečeniu.