NEW YORK, BRATISLAVA. Rozbalíte škatuľu a dnu nájdete okrem návodu aj dve desiatky plastových súčiastok a dosku plošných spojov s elektronikou.
Po chvíli skladania pred vami stojí funkčný digitálny fotoaparát s netradičnou optikou. Volá sa Bigshot a za financovaním jeho vývoja stojí Google a americké ministerstvo obrany.
Hračka pre mladých
V posledných rokoch venoval profesor Shree Nayar z Columbia University čas tomu, aby vyvinul vzdelávaciu pomôcku, ktorá by k technológiám pritiahla žiakov. Tých, čo sú príliš mladí na to, aby sa aktívne venovali programovaniu.
Výsledkom je fotoaparát, ktorý spája technológie s kreativitou. Navrhnutý je tak, aby ho mohli nabíjať mechanicky a na otočnom prstenci má objektívy pre tri režimy snímania – štandardné fotografie, panorámy a 3D snímky.
Na prvý pohľad má všetko, čo má správna vzdelávacia hračka mať. Odhaľuje svoje útroby, pomáha nazrieť do sveta mechanických pohyblivých prvkov a ponúka priestor pre kreativitu a sebarealizáciu.
Autor ho prirovnáva k minipočítaču Raspberry Pi, ktorý je určený pre vyššie vekové kategórie.
Pre chudobné krajiny
Fotoaparát bude v licencii vyrábať taiwanská firma, ktorá bude výsledné produkty smerovať do škôl a záujmových vzdelávacích útvarov.
Z peňazí, ktoré autor projektu vyzbiera na poplatkoch, chce financovať program pre chudobné krajiny. Takýmto spôsobom by ho chcel dostať aj k ľuďom v odľahlých častiach sveta.
Informovala o tom britská BBC.