BRATISLAVA. Lieky na ne prestávajú zaberať, antibiotika sa stávajú neefektívne. Ľudstvo začína pomaly prehrávať v boji s baktériami, navyše, nevyvíja sa dostatok nových liečiv.
Dobrú správu však teraz priniesol prestížny nemecký odborný týždenník Angewandte Chemie. V jednej zo štúdií vedci popisujú objav novej látky, ktorá zaberá nielen na antrax, ale dokonca aj na zlatého stafylokoka.
Tím Willama Fenicala našiel v tichomorských sedimentoch neďaleko Kalifornie látku, ktorú získal z baktérie rodu streptomyces. Ukázalo sa, že účinná látka, takzvaný antracimycín, zabrala proti mulirezistentným mikróbom. Navyše, táto látka nepripomína dosiaľ žiadne známe prírodne antibiotikum, mohla by tak viesť k novej rodine liekov.
„Skutočný význam našej práce je ten, že antracimycín má novú a unikátnu chemickú štruktúru,“ zdôrazňuje podľa BBC Fenical. „Takýto objav je zriedkavý. Podobne ako iné objavy však ukazuje, že morské baktérie sú chemicky a geneticky jedinečné.“
Odborníci v poslednom čase upozorňujú, že naše súčasné ťažkosti s neúčinnými antibiotikami môžu viesť do štádia, že umierať by sa znovu mohlo na relatívne banálne ochorenia.
Problémom je, že lieky nielenže užívajú ľudia nesprávne a priveľa, ale stali sa aj súčasťou našich potravinových reťazcov. Baktérie sa tak čoraz rýchlejšie prispôsobujú.