BANKOK, BRATISLAVA. Prišli do Thajska, aby prešli registráciami a povoleniami vládnych agentúr pre legálne prevádzkovanie virtuálnej meny. Ich snaha sa však skončila nečakane - zákazom.
Keď národná banka v krajine neudelila prevádzkovateľom meny Bitcoin na prvýkrát potrebnú licenciu pre nevyjasnené detaily, stanovila termín spoločného stretnutia, kde mali prevádzkovatelia vysvetliť podrobnosti.
Neprešiel cez komisiu
Za účasti pätnástich finančníkov prechádzali jednotlivými detailmi virtuálnej meny. Jej fungovaním, históriou, výhodami a plánmi do budúcnosti.
Čím viac detailov prevádzkovatelia komisii vysvetlili, tým viac začalo byť finančníkom jasné, že s takýmto spôsobom prevádzkovania meny domáca legislatíva nepočíta.
Banka preto vydala rozhodnutie, že Bitcoiny v zmysle pravidiel platných v krajine nie sú menou. Preto je zakázané ich kupovať, predávať, používať v platobnom styku za tovary a služby či prevádzať túto virtuálnu menu cez hranice krajiny v oboch smeroch.
Prevádzkovateľom jednoducho chýba licencia, ktorá by im umožnila pôsobenie na domácom trhu.
Ide o prvý oficiálne vyslovený zákaz Bitcoinu. Prevádzkovateľom nezostáva nič iné, iba dúfať, že sa časom legislatíva v Thajsku upraví tak, aby ich finančný produkt bol v súlade so zákonmi krajiny.
Bezpečná mena?
Virtuálna mena Bitcoin vznikla v roku 2009 v čase celosvetovej krízy a priniesla so sebou prvky anonymity a kontrolovaný rast virtuálneho obeživa.
Ide o menu postavenú na kryptografických algoritmoch, kde k vlastníctvu bitcoinov nie je potrebná ani e-mailová adresa, ani iná identifikácia. Peniaze majú formu šifrovaného reťazca, ktorý zapadá do zvyšku menového ekosystému.
Informoval o tom Daily Telegraph.