BRATISLAVA. Napuchnuté svrbiace oči, kýchanie, kašeľ i problémy s dýchaním. Také sú príznaky alergie na mačky. Vedci z univerzity v Cambridgei teraz našli spôsob, ako by túto alergiu mohli v budúcnosti liečiť.
Až doteraz totiž nebolo jasné, ako presne alergické reakcie vznikajú. Teraz zistili, že telo človeka postihnutého týmito problémami reaguje na mačacie alergény, ako keby išlo o nebezpečnú baktériu, keďže nevie alergén správne identifikovať. Preto spúšťa silnú obrannú reakciu.
„Pochopením spúšťacieho procesu môžeme využívať lieky, ktoré už teraz testujeme v súvislosti s inými diagnózami, ako je napríklad otrava krvi,“ povedala pre BBC líderka výskumného tímu Clare Bryantová.
Najčastejším alergénom sú podľa štúdie v magazíne Journal of Immunology kožné bunky, ktoré mačky šíria slinami pri čistení. Alergiu vyvoláva aj mačací moč alebo samotné sliny.
„Je veľmi ťažké vyhnúť sa mačacím alergénom, lebo sú veľmi lepkavé a na ľudskom oblečení či obuvi sa dostanú prakticky všade,“ cituje BBC Maureen Jenkinsovú z organizácie Allergy UK.
„Na stenách, stropoch alebo nábytku sa tieto alergény môžu držať aj niekoľko rokov po tom, ako odtiaľ mačka odišla,“ dodala.