BRATISLAVA. Slovenskí rádioamatéri z stsproject.net v sobotu pred ôsmou ráno vypustia balón STS-5 s nákladom troch kamier a ďalších zariadení, ktorý by mal naživo vysielať videozábery z letu.
Balón by sa podľa predbežných prepočtov mal dostať do výšky okolo 35 kilometrov - teda do stratosféry - kde by mal prasknúť a na padáku spadnúť na zem. Nie je vylúčené, že poletí ešte vyššie.
Prvý slovenský živý prenos
Živý videoprenos z takejto výšky sa zatiaľ nepodaril žiadnemu zariadeniu slovenskej konštrukcie. Mal by sa uskutočniť z troch kamier - spodnej, bočnej a hornej - a v pomerne dobrom rozlíšení.
Vysielanie bude doplnené údajmi o výške a ďalších parametroch letu, ktorý zaznamenajú prístroje v module.
Náklad na hranicu vesmíru vynesie latexový meteorologický balón naplnený vodíkom, ktorý sa kvôli poklesu tlaku vzduchu roztiahne z pôvodných dvoch až na viac ako desať metrov.
Pozrite si, ako SME letelo do stratosféry
Keď praskne, modul by podľa GPS súradníc, ktoré bude vysielať aj počas pádu, začne hľadať pátrací tím. Balón odštartuje z futbalového ihriska v obci Považany pri Novom Meste nad Váhom, miesto dopadu zariadenia sa dá len odhadovať.
"Stále sú to experimenty a každý experiment môže a nemusí vyjsť. Nie je vylúčené zlyhanie techniky v extrémnych poveternostných podmienkach, ktoré sú v takýchto výškach, ani prípadná strata nákladu," povedal Radim Mutina z stsproject.net.
Tím má na let povolenie od Leteckého úradu SR a letová kontrola bude na balón upozorňovať lietadlá, ktoré by sa mohli ocitnúť v jeho blízkosti.
Leteli aj so SME
Ľuďom z stsproject.net sa v januári podaril prvý slovenský rekord - živé posielanie fotografií zo stratosféry.
Prenos, na ktorom spolupracovalo SME.sk, prebehol cez rádioamatérske frekvencie a modul s kamerami a fotoaparátom sa podarilo nájsť na Morave, 70 kilometrov od miesta štartu.
Balón vtedy praskol vo výške 38 003 metra po dvoch hodinách letu. Modul začal padať rýchlosťou až 100 m/s (360 km/h), postupne ako hustla atmosféra, spomaľovala na rýchlosť pri páde 6,6 m/s.
Z letu vznikol dvadsaťminútový dokument a desiatky unikátnych fotografií.