BERLÍN, BRATISLAVA. O pištoli Liberator, ktorú si môže každý vytlačiť na 3D tlačiarni, sa toho napísalo mnoho. Nemecká zložka polície Bundeskriminalamt sa však rozhodla, že celý problém sama preskúma.
Zakúpila 3D tlačiareň, aby začala svoj vlastný výskum zameraný na medializovanú problematiku. Chce zistiť, či lacné, z podstatnej časti plastové a vytlačené strelné zbrane sú skutočným rizikom alebo iba bublinou, ktorá si nezaslúži mnoho pozornosti či úpravu legislatívy.
Súčasťou výskumu má byť aj zistenie, či technológia 3D tlače nemôže byť výhodná aj pre samotnú políciu.
Firma Defense Distributed, tvorca Liberatoru už v minulosti predstavila rôzne 3D tlačené príslušenstvo pre zbraňové systémy – boli to zásobníky a rôzne iné drobnosti, ktorými je možné prispôsobiť sériovo vyrábané strelné zbrane špecifickým potrebám.
Balistické skúšky Liberatora má však za sebou aj niekoľko ďalších štátov. Austrálska polícia sa napríklad pri tlači na najlacnejšej tlačiarni prepracovala až k explózii zbrane.
Na internete sa objavili zvedavci, ktorí natáčali videá s vlastnými výtlačkami zbrane, alebo ukázali rôzne modifikácie.
Doposiaľ sa zbraň javila ako nespoľahlivá a náklady na jej utajenú výrobu prevyšovali ceny strelných zbraní na čiernom trhu. Použitie plastu však vyvolalo diskusiu napríklad o ochrane na letiskách.
Informoval o tom server Cnet.