LONDÝN, BRATISLAVA. Môže to byť nádej pre budúcich pacientov. Vedci ukázali, že poškodený zrak myší sa dá napraviť pomocou embryonálnych kmeňových buniek. Stačí, ak z nich biológovia v laboratóriu získali fotoreceptory a následne ich vstrekli do očí pokusných zvierat. Znovu začali reagovať na svetlo.
Experimenty s liečbou očných ochorení pomocou kmeňových buniek sú relatívne výhodné. Bunky sietnice citlivé na svetlo nie sú príliš komplikované v porovnaní s inými druhmi, v očiach funguje imunitný systém slabšie a menšie množstvo buniek stačí na významnú zmenu.
Preto je výskum oka a kmeňových buniek ďaleko. Až teraz sa však vedcom podľa štúdie v magazíne Nature Biotechnology podaril prelom.
„Toto je skutočný dôkaz nápadu, že ak sú zdrojom embryonálne kmeňové bunky, fotoreceptory možno transplantovať,“ hovorí podľa BBC prvý autor štúdie Robin Ali z londýnskej University College.
Problémami sú zatiaľ nízka efektívnosť metódy i to, že myšacie modely nemusia byť dobrým priblížením tela človeka. Vedci však dúfajú, že svoje postupy zlepšia, potom začnú liečbu skúšať na ľuďoch.