LONDÝN, BRATISLAVA. Rafinované používanie chvostovej plutvy doteraz vedci pozorovali len pri delfínoch či kosatkách. Podľa štúdie v PloS One sa k týmto druhom môže zaradiť aj žralok. Objavili totiž, že používa chvost na zabíjanie koristi.
Vedci mali už dlhší čas podozrenie, že žralok líščí palagický Alopias pelagicus používa pri love koristi chvost, ktorý tvorí polovicu jeho tela.
Simon Oliver, vedúci výskumník žralokov z britskej Liverpoolskej univerzity, sledoval tento druh žraloka od roku 2005 pri pobreží ostrova Cebu pri Filipínach. Podarilo sa mu nakrútiť viac ako šesťdesiat prípadov, pri ktorých žraloky útočili chvostami na iné ryby, väčšinou sardinky.
„Technika lovenia bola spozorovaná až teraz, pretože nedostatok potravy nútil žraloky loviť v blízkosti hladiny,“ komentoval to Oliver podľa magazínu Nature.
Podľa záberov sa žralok veľkým zrýchlením dostane do húfu rýb, kde pohybom svojich prsných plutiev zatiahne akúsi ručnú brzdu. Tým zdvihne svoju chvostovú plutvu a otočí ju až o 180 stupňov nad svojou hlavou, čím vytvorí nárazovú vlnu. Pri tomto pohybe omráči či zabije korisť vo svojej blízkosti.
Každý takýto pohyb môže podľa Olivera omráčiť približne sedem sardiniek, je to preto efektívny a zároveň úsporný spôsob lovu. Zároveň to môže naznačovať, že žralok je inteligentnejší, ako si vedci doteraz mysleli.
DOI: 10.1371/journal.pone.0067380