SME

Objavili nový mesiac pri Neptúne

Hubblov vesmírny ďalekohľad videl drobné teleso neďaleko veľkej planéty.

Pri planéte Neptún dnes poznáme štrnásť mesiacov.Pri planéte Neptún dnes poznáme štrnásť mesiacov. (Zdroj: ILUSTTRAČNÉ – NASA)

Agentúrny text sme nahradili článkom z tlačeného vydania SME.

BRATISLAVA. Je to, akoby ste sa snažili nasnímať športovca utekajúceho po bežeckej dráhe. Zameriate sa na postavu a postupne sa s ňou pohybujete tak, že úplne odignorujete pozadie. Rozdiel je však v rozmeroch, kým športový fotograf mieri objektívom na atléta, Mark Showalter potreboval Hubblov vesmírny ďalekohľad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fakty

S/2004 N 1

Obehne Neptún za 23 hodín, vo vzdialenosti asi stotisíc kilometrov.

Má takmer 20 kilometrov.

Je najmenším zo štrnástich známych mesiacov planéty.

SkryťVypnúť reklamu

Presnejšie, jeho zábery z druhej polovice minulého desaťročia. Medzi nimi v bezprostrednom okolí najvzdialenejšej z planét našej slnečnej sústavy objavil drobný, asi dvadsaťkilometrový objekt. Nový mesiac plynného obra Neptúna.

Štrnásty mesiac

Showalter je známy lovec mesiacov. Bol to práve on, kto neďaleko Pluta objavil dvojicu objektov, ktoré len nedávno dostali mená Kerberos a Styx.

Teraz na archívnych snímkach sledoval okolie Neptúna a asi na stopäťdesiatke záberov si všimol neznámy drobný bod. Nakoniec astronóm Inštitútu SETI zistil, že to je mesiac, ktorý svoje materské teleso obehne za dvadsaťtri hodín. Štrnásty mesiac planéty dostal označenie S/2004 N 1.

„Mesiace a kúsky prstencov obiehajú veľmi rýchlo,“ vysvetľuje v tlačovom vyhlásení amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír Showalter. „Takže, ak sme sa chceli o systéme dozvedieť podrobnosti, museli sme prísť na spôsob, ako tento pohyb sledovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najmenší mesiac

Okolie Neptúna je zvláštne miesto. Jeho najväčší mesiac Triton totiž obieha v opačnom smere, ako sa krúti planéta. Preto si vedci myslia, že to pôvodne bola trpasličia planéta, ktorú Neptún kedysi dávno zachytil.

Táto udalosť však narušila pôvodnú rovnováhu a mnohé z mesiacov, ktoré dnes okolo planéty obiehajú, vznikli až po zachytení exotického objektu. Zrejme aj ten novoobjavený.

Nový mesiac je ďalšie z telies, ktoré vedci našli okolo planéty až v poslednom čase. Päť Šesť ich napríklad objavila vesmírna sonda Voyager 2, ktorá letela okolo v roku 1989. Na ďalšie narazili astronómovia až 21. storočí a S/2004 N1 je z takýchto mesiacov dosiaľ najmenší.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu