WASHINGTON, BRATISLAVA. Pod zem tam dve desaťročia pumpovali odpadovú vodu. No v marci tohto roku sa oslabené miesto pohlo a výsledkom bolo stredne silné oklahomské zemetrasenie s magnitúdom 5,7. Otrasy zeme spustila ľudská činnosť.
Teraz vedci zistili, že riziko podobných udalostí je v skutočnosti ešte väčšie, než si donedávna mysleli. Otrasy totiž nemusí naštartovať len prekročenie nejakej kritickej masy odpadovej vody natlačenej pod zem.
Stačí, aby sa silné zemetrasenie odohralo na opačnom konci planéty a otrasy sa následne objavia aj na mieste s odpadovou vodou. Tam, kde by sa bez ľudskej činnosti zemetrasenia zrejme vôbec neodohralo.
„Ak máte naozaj veľké zemetrasenie niekde inde na planéte, zemou sa šíria seizmické vlny,“ hovorí pre BBC prvý autor štúdie v magazíne Science Nicholas van der Elst. „Ak putujú okolo trhliny, ktorá je blízko ku kolapsu, môžu to celé postrčiť a nastane zemetrasenie.“
Vedci predpokladajú, že nové zistenia pomôžu nielen lepšie sledovať problémové oblasti, ale mohli by viesť aj k systému prípadného varovania.