Skôr než kúpite akýkoľvek prístroj, musíte si ujasniť niekoľko základných vecí. Tou úplne najdôležitejšou je si povedať, čo od fotoaparátu vlastne očakávate. Ďalej čo a kde budete fotiť, ako často a čo plánujete robiť s výslednými fotografiami.
Je úplne zbytočné kupovať drahý fotoaparát do rúk občasného fotografa, ktorý si s ním zaznamená len dovolenku a využije len minimum funkcií.
Kompakt alebo zrkadlovka?
Po kompaktných fotoaparátoch siahne zväčša amatér, ktorý si chce zachovať spomienky na dovolenku a rôzne rodinné oslavy. Výnimkou ale nemusí byť ani profesionál, výrobcovia majú v ponuke niekoľko veľmi dobrých modelov určených práve pre náročného klienta.
Obľúbený je aj najmladší formát kompaktov s výmennými objektívmi. Kvalitou fotografií a funkciami zapadá medzi klasické kompakty a zrkadlovky. Určený je pre náročnejších ľudí, ktorí chcú kvalitné fotografie, no zrkadlovka je pre nich veľká.
Ak rozmýšľate nad zrkadlovkou, pripravte si väčší rozpočet najmä na príslušenstvo a objektívy. Za dobrý objektív totiž môžete zaplatiť viac, ako za samotné telo.
Nepodľahnite marketingu
Megapixely nie su synonymom pre kvalitnú fotku a preto sa nedajte nachytať šikovným marketingom. V prípade kompaktných fotoaparátov nemusí byť väčšie číslo výhodou – ich snímače sú veľmi malé a zbytočne veľký počet megapixelov je len na škodu.
Rovnako zradné môže byť aj optické priblíženie, keďže veľký rozsah kladie na výrobcov vysoké nároky. Zle navrhnutá optická časť môže pri veľkom priblížení kaziť fotografie rôznymi chybami.
Venujte preto niekoľko minút recenziám, pri ktorých sa dočítate, ako vášmu favoritovi funguje to HDR, či má použiteľné vysoké ISO a Wi-Fi nie je len zbytočne drahým doplnkom. Pokiaľ to je možné, prečítajte si viacero názorov na produkt, každý recenzent nájde nedostatky, no je na vás, aby ste zhodnotili ich dôležitosť.
Postačí aj mobilný telefón
Mobilný telefón vám môže stačiť. Ale len v prípade, ak má skutočne dobrý a rýchly čip, alebo vaše očakávania od výsledku nie sú prehnane vysoké.
Dnešné smartfóny výrazne pokročili v kvalite a ich obrazový výstup je pri niektorých prémiových modeloch veľmi dobrý.
Pri fotení mobilom sa ale pripravte na niekoľko obmedzení. Tým hlavným je absencia optického priblíženia, kvôli ktorému sa nezameráte na vzdialený detail. Problémy pri fotení v horších svetelných podmienkach nezmizli a je len pár smartfónov, ktoré dokážu odfotiť scénu aj v noci.
Skutočná výhoda smartfónov je v ich pohotovosti. Máte ich stále po ruke a tie najzaujímavejšie momentky odfotíte práve nimi. Nie vždy totiž máte čas na vyberanie zrkadlovky z batohu.
Niečo pre začínajúcich fotografov
Pred dovolenkou sa dobre oboznámte s funkciami vášho nového fotoaparátu. V akcii na to čas mať nebudete a extrémne presvetlenú alebo tmavú fotografiu musíte potom zložito upravovať v počítači.
Vždy si nastavte najvyššiu kvalitu. Ušetrených pár eur na menšej pamäťovej karte rýchlo oľutujete pri neskoršom prezeraní fotografií a videa.
Nabíjajte batérie vždy ako to je možné. Moderným akumulátorom časté nabíjanie neškodí a vy zároveň neprídete o krásne spomienky.
Dbajte na čistotu objektívu. Pár zrniek prachu ešte nie je katastrofa, no otlačok prsta už môže pokaziť výsledný záber.
Manuálne funkcie nie sú pre začiatočníkov. Môžete s nimi síce vykúzliť skutočne krásne fotografie, no vyžaduje to plnohodnotné ovládnutie prístroja.
Počas nočného blúdenia mestom so sebou noste statív, prípadne sa nebojte využívať okolie. Dlhšia expozícia dokáže zázraky, no pri fotení v rukách je výsledok rozmazaný.