PARÍŽ, BRATISLAVA. Prehráte si na YouTube niekoľko videoklipov, vypočujete si hudbu z pochybného servera a príde vám upozornenie, že ste porušili autorské práva. Spravíte tak doma vy, váš syn a do tretice aj manželka. Po treťom upozornení vás na pokyn súdu poskytovateľ internetu odstrihne od celosvetovej siete.
S týmto scenárom, ktorému čelia užívatelia internetu vo Francúzsku, je koniec. Krajina sa rozhodla zmeniť kritizované pravidlá a zotrvať iba pri e-mailových upozorneniach a finančných postihoch vo výške od 60 eur. Doposiaľ bolo rozoslaných viac ako 1,6 milióna výstrah.
Vláda teraz pripravuje novú stratégiu, ktorá by sa mala zamerať na tých, ktorí na porušovaní autorských práv zarábajú. Či už ide o softvér, hudbu, filmy, knihy, alebo iné diela chránené autorským zákonom.
To, že niektoré z krajín začínajú dohliadať na dodržiavanie autorských práv na internete, nie je náhodou. Sú pod tlakom lobistických skupín, ktoré zastupujú záujmy hudobných a filmových vydavateľstiev.
Tie sa nevedia dlhodobo vysporiadať s meniacimi sa návykmi spotrebiteľov a nedokážu im prispôsobiť svoje obchodné modely.
Spotrebitelia pritom už teraz platia špeciálne poplatky pri kúpe nosičov či zariadení schopných prehrávať digitálny obsah. Práve k takémuto modelu sa chce uchýliť Francúzsko, aby aspoň na chvíľu odolalo tlaku vydavateľstiev.
Informoval o tom list The Register.