LONDÝN, BRATISLAVA. Vedci už dlho vedia, že spoločenskí ľudia žijú dlhšie ako ich osamelí vrstovníci. Nevedeli však, či to isté platí aj pre zvieratá. Experiment s opicami ponúkol aspoň čiastočnú odpoveď.
Na prelome rokov 2008 až 2009 zasiahla hory Maroka silná zima a pôda bola pod snehom o tri mesiace dlhšie, než bývalo bežné.
Tuhá zima
Makaky macaca sylvanus, ktoré sa živia semenami a trávou, preto začali trpieť hladom. Zo 47 pozorovaných dospelých makakov prežilo do jari len 17. Podľa štúdie publikovanej v časopise Biology Letters ich prežitie záviselo od množstva priateľov.
Analýza behaviorálneho ekológa Richarda McFarlanda z juhoafrickej Witwatersrandskej univerzity ukázala, že čím viac priateľov opice mali, tým bola vyššia pravdepodobnosť, že zimu prežijú. Za sociálny kontakt pritom považoval vzájomnú starostlivosť a telesný kontakt.
Podľa štúdie mohli mať zvieratá s väčším okruhom priateľov aj viac príležitostí chrániť sa pred chladom. Zo širokej siete sociálnych vzťahov tiež mohlo vyplývať, že opice hľadali potravu s väčšími prestávkami a vynaložili na to teda menej energie aj času ako tie, ktoré mali menej priateľov.
Viac je lepšie
Doterajšie výskumy ukazovali, že dlhovekosť opíc a ich reprodukcia bývali spojené skôr s kvalitou ako s maximálnym počtom ich sociálnych vzťahov.
Podľa McFarlanda však v čase katastrofy záleží práve na kvantite.
„Počas katastrofy jednotlivec, ktorý stratil niekoľko blízkych priateľov, obišiel naprázdno,“ povedal McFarland podľa časopisu Nature. „Porovnajte to však s niekým, kto má desať vzťahov. Ak jeden z priateľov zahynie počas zimy, zostáva vám stále deväť priateľov, s ktorými môžete ísť ďalej.“