SME

Päť celebrít medzi hackermi. Pozrite si ich zoznam

Niekedy škodia, inokedy pomáhajú. Okrem Edwarda Snowdena má internet aj ďalších prominentných hackerov.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - WIKIMEDIA)

Čím väčšie množstvo času a práce presúvame do kyberpriestoru, tým viac tam na nás čaká problémov. Aj digitálny svet však má svoje šedé alebo čierne ovce.

Sú to ľudia, ktorí narúšajú bezpečnosť iných. Každý z nich je presvedčený o správnosti svojich skutkov a názory druhých ho často nezaujímajú. Toto je päť nebezpečných internetových „celebrít".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.Dread Pirate Roberts

Anonymný tvorca najväčšieho online čierneho trhu Silk Road. Trh operuje s obratom väčším ako 20 miliónov dolárov ročne a funguje už viac ako dva roky bez vážnejších problémov. Môžete si tam kúpiť naozaj čokoľvek : počnúc drogami, liekmi a falošnými dokladmi končiac.

SkryťVypnúť reklamu

Dread Pirate Roberts vystupoval spočiatku iba so strohými technickými informáciami o odstávkach a fungovaní systému. Neskôr začal prezentovať svoje politické názory a niekoľko bezvýznamných detailov zo svojho života.

Na otázku, či mu bohatstvo zo Silk Roadu prinieslo kvalitnejší život, odpovedal: “Peniaze sú jedným z motivujúcich faktorov. Samozrejme, mám svoje potreby ako človek. Rád si užívam niektoré zábavky ľudí z najvyššej triedy, ale nejde o nič extravagantné. V obchode si kupujem kvalitnejšie potraviny, v spoločnosti som celkovo spokojnejší a som lepší priateľ. Vždy som bol ale držgroš a niečo z toho mi ostalo".

Dread Pirate Roberts tvrdí, že jeho elektronický obchod s narkotikami nepodporuje drogové kartely. Mafia podľa neho nie je schopná fungovať v tak súťaživom prostredí a bez možnosti používať násilie.

SkryťVypnúť reklamu

2.Jacob Appelbaum

Je tvorcom softvéru Tor, ktorý pracuje na princípoch navrhnutých spravodajskou službou amerického námorníctva. Tento softvér umožňuje komukoľvek dosiahnuť vysokú mieru anonymity.

Práve vďaka Toru bolo možné vytvoriť a bezpečne prevádzkovať stránky ako Silk Road. Appelbaum zastáva názor, že súkromie je právo každého človeka.

Vďaka jeho softvéru sa môžu do slobodného Internetu pripájať disidenti z Číny, Sýrie, Iránu, Kuby, Kazachstanu a iných nedemokratických režimov. V týchto štátoch je miera cenzúry a sledovania kybernetického priestoru veľmi vysoká.

3.Matthew "Aush0k" Flannery

Je to 24-ročný Australan zatknutý na konci jari 2013 pre členstvo v hackerskej skupine LulzSec. Ich znakom bolo zanechávanie sarkastických správ na poškodených weboch. Títo ľudia sú zodpovední za niekoľko náročných útokov na korporácie a medzi ich obete patrí aj stránka americkej CIA.

SkryťVypnúť reklamu

Predošlý leader LulzSecu Sabu bol taktiež v minulosti zatknutý a po dobu 9 mesiacov pracoval v skupine ako nastrčený federálny agent.

Ich kolega Cody “Recursion" Kretsinger mal väčšie štastie, keď si za útoky na Sony Pictures odpracuje „iba" 1000 hodín verejnoprospešných prác. Matthew môže čeliť až 12-ročnému trestu.

4.Cody Wilson

Študent práva ani nie je hacker v pravom slova zmysle. So svojím priateľmi založil skupinu Defense Distributed, ktorá si stanovila za úlohu vytvorenie prvej zbrane vytlačenej na 3D tlačiarni.

Na začiatku experimentovali s tlačením rôznych komponentov zbraní. Po niekoľkých mesiacoch práce zverejnili plány na Liberator, prvú zbraň kompletne vytlačenú na tlačiarni. Zdrojové súbory tejto zbrane neskôr na výzvu amerických úradov stiahol.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto súbory si prevzdalo viac ako stotisíc používateľov a v súčasnosti nezávisle vznikajú štyri zdokonalené verzie Liberátora.

5.Sven Olaf Kamphuis

Je zodpovedný za najväčší DDoS útok na svete o sile 300 Gbps. Pred časom bol tento 35-ročný muž zatknutý v Barcelone.

Holandská polícia je vybavená a organizovaná pre boj s kybernetickou kriminalitou. Každá operačná skupina disponuje minimálne jedným odborníkom na IT bezpečnosť. DDoS alebo odstavenie služby veľkým počtom pripojení a požiadaviek je čoraz používanejším spôsobom útoku. Nie vždy vyviazne útočník beztrestne.

Deväťnásťročný študent Dmitriy Guzner strávil 366 dní vo väzení za použitie svojho internátneho počítača. Bol prvým odsúdeným v kauze útokov skupiny Anonymous na Scientologickú cirkev.

SkryťVypnúť reklamu

WikiLeaks a Lulz

Medzi hviezdy šedej sféry internetu možno zaradiť aj Juliana Assangeho, ktorý prostredníctvom svojich Wikileaks zverejnil už tisíce utajených skutočností.

V súčasnosti tiež prebieha súd s vojakom Bradlem Maninngom, ktorý Assangemu poslal kvantum amerických depeší.

Zatknutí boli aj mnohí členovia skupiny Anonymous a LulzSec, ktorí sú z dnešného pohľadu neaktívni. Napriek zatýkaniu, aké vypuklo posledné roky, počet útokov rastie. Zo zatknutých hackerov sa častokrát stávajú mučenníci inšpirujúci ďalšiu generáciu.

Autor je odborník na počítačovú bezpečnosť, pracuje v spoločnosti Digmia.

Autor: Matej Kvocera

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu