SME

Americkí tajní vás dokážu sledovať naživo

Nové snímky z internej prezentácie opisujú, ako americkí tajní špehujú internet a telefóny.

Údaje získava FBI, tá ich potom posiela ďalej.Údaje získava FBI, tá ich potom posiela ďalej. (Zdroj: THE WASHINGTON POST)

BRATISLAVA. Na začiatku je žiadosť analytika. Tú musia schváliť jeho nadriadení a zrejme i špeciálny súd, ktorý sa tajnými operáciami zaoberá. Potom požiadavka prejde cez americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a on získa údaje od technologických spoločností. Tie následne posiela ďalej.

Takto opisujú americký špehovací program PRISM štyri nové zábery z prezentácie, ktorú cez víkend zverejnil denník The Washington Post.

Ukazujú nielen to, že po dáta pre Národnú bezpečnostnú agentúru (NSA) „chodí“ iný americký úrad. Ale údajne potvrdzujú aj to, že tajní sú nielen schopní špehovať naživo, ale zrejme majú aj zariadenia umiestnené na majetku technologických spoločností. Tie priamy prístup ku svojim serverom v minulosti ostro popreli.

Naživo a cez FBI?

PRISM
  • Jeho existenciu odhalil Edward Snowden začiatkom júna.
  • Má to byť jeden z programov, pomocou ktorých americkí tajní sledujú internet a hovory.

„Z jednotiek FBI na odpočúvanie v priestoroch súkromných spoločností sa informácie posielajú jednému či ďalším zákazníkom,“ opisuje postup americký denník. „Teda k NSA, CIA či FBI.“

V prípade Národnej bezpečnostnej agentúry sa dáta ďalej triedia a spracúvajú. Analytici a ich nástroje v rôznych programoch zrejme ďalej pracujú s internetovými údajmi, telefonickými záznamami či videom.

Len v apríli tohto roku tajní takto vraj sledovali viac ako stotisíc aktívnych cieľov.

Nové dokumenty hovoria, že NSA dokáže sledovať i to, keď sa niekto prihlási do e-mailovej služby a úrad dostane upozornenie aj vtedy, keď sledovaný pošle správu.

„Vzhľadom na poskytovateľa môže agentúra naživo dostávať upozornenia, keď sa cieľ prihlási či pošle e-mail,“ tvrdí The Washington Post. „Prípadne môže monitorovať hlas alebo hlasovú službu.“

V prípade sledovania naživo potom už FBI pravdepodobne neoveruje, či NSA náhodou nesleduje aj Američanov. Práve zákazom špehovania občanov Spojených štátov bránila tajná služba pred Američanmi svoj program.

Skúsený odborník

Aj nové obrázky opisujúce PRISM patria medzi dokumenty, ktoré médiám poskytol Edward Snowden.

Bývalý zamestnanec CIA a spolupracovník NSA tvrdí, že zašifrované kópie rozposlal viacerým ľuďom pre prípad, že by sa mu niečo stalo.

Tisícky tajných strán môžu už teraz vlastniť aj denníky Guardian a The Washington Post. Predpokladá sa preto, že po odhalení amerického špehovania európskych spojencov zverejnia ďalšie informácie.

New York Times pritom zdôrazňuje, že Snowden nebol len obyčajný správca systémov, ako sa pôvodne predpokladalo.

Krátko pred útekom pracoval ako skúsený analytik infraštruktúry - v slovníku NSA niekto, kto hľadá nové spôsoby, ako nabúrať internet a telefonické služby.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu