BRATISLAVA. V istom okamihu sa to stalo. Nabité častice z medzihviezdneho priestoru začali prevyšovať tie, ktoré pochádzajú z našej hviezdy.
Nárast tých z veľkej diaľky a úbytok z nášho Slnka sú teraz podľa štúdie v magazíne Science dva z troch signálov, že vesmírna sonda Voyager 1 opúšťa slnečnú sústavu. Chýba už len posledný krok, keď sa náhle zmenia magnetické polia v okolí kozmického prístroja.
„Túto zvláštnu, poslednú oblasť predtým, ako príde medzihviezdny priestor, si všímame práve vďaka sonde Voyager 1,“ hovorí v tlačovom vyhlásení amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Ed Stone, projektový vedec misie. „Toto je totiž najvzdialenejší prieskumník ľudstva.“
Odborníci nevedia presne, kedy kozmická sonda opustí našu slnečnú sústavu. V súčasnosti sa Voyager 1 nachádza asi osemnásť miliárd kilometrov od Slnka.
NASA zatiaľ odhaduje, že vletieť do medzihviezdneho priestoru môže vesmírna loď niekedy v najbližších mesiacoch, ale i rokoch. Takto ďaleko totiž ešte žiadny ľudský prístroj nikdy nebol.