Britská rozviedka pred štyrmi rokmi sledovala delegátov na summite G8. Škandál, ktorý odhalil americký whistleblower, zahanbil vládu Davida Camerona, ktorá teraz hostí svetových lídrov.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME
LONDÝN, BRATISLAVA. Zabudnite na ekonomickú krízu a vojnu v Sýrii. Summit najvyspelejších krajín sveta a Ruska zatienila špionážna aféra.
A opäť za ňou stojí americký whistleblower Eric Snowden, ktorý sa pre západné tajné služby stáva nočnou morou.
V spolupráci s denníkom Guardian odhalil interné dokumenty britskej rozviedky, ktorá v roku 2009 počas summitov krajín G20 v Londýne špehovala delegátov.
Spokojní zákazníci
Navonok to vyzeralo ako perfektný servis.
Zariadené internetové kaviarne, do ktorých Briti pozývali zahraničných delegátov, mali len jeden háčik.
Pripravilo ich vládne komunikačné riaditeľstvo (GCHQ), jedna z britských tajných služieb, ktorá tak získala prístup k emailom a dokázala sa nabúrať aj do ich smartfónov. To všetko malo jediný cieľ – poskytnúť britským politikom výhodu pri vyjednávaniach.
„Naším zámerom je zaistiť, že sa spravodajské informácie dostanú k zákazníkom v správnom čase a v podobe, ktorú budú vedieť využiť,“ písali tajní v uniknutej prezentácii.
Spolu s Američanmi
Podieľal sa na tom aj tím 45 analytikov a celú akciu posvätil aj vtedajší ľavicový premiér Gordon Brown. Briti odpočúvali juhoafrických diplomatov, ale aj Turkov, ktorí patria k ich spojencom.
Podľa uniknutých správ sa na špionáži podieľala aj americká NSA, ktorá cez tajný program PRISM sleduje komunikáciu používateľov gmailu či Facebooku.
Američania sa zamerali na vtedajšieho ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva. Z britskej základne a v spolupráci s GCHQ odpočúvala NSA jeho satelitný hovor do Ruska.
Rusi aj Turci to považujú za neprijateľné a očakáva sa, že sa kauza poznačí vzťahy medzi krajinami. Premiér Cameron však nechcel kauzu verejne komentovať.
Čína zatiaľ nechce vydať Snowdena
HONGKONG, BRATISLAVA. Odpočúvanie diplomatov nebolo jediné odhalenie, ktoré Snowden cez víkend zverejnil. Prezradil tiež, že NSA už štyri roky hackuje čínske servery.
Keďže kybernetické útoky Číny na Spojené štáty americká vláda dlhodobo kritizuje, ide o vážne obvinenie.
Bývalý republikánsky viceprezident Dick Cheney dokonca označil Snowdena za zradcu, ktorý môže byť čínskym špiónom. To však Čína považuje za „absurdnosť“.
Za Snowdena a proti jeho vydaniu sa najnovšie postavil aj čínsky stranícky denník Global Times.