NEW YORK, BRATISLAVA. Pre niekoho to môže vyzerať ako zbytočná paranoja. Edward Snowden však dobre pozná sledovacie možnosti americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA).
Šifrované správy
Keď sa 29-ročný Američan rozhodol zverejniť dokumenty, ktoré ukazujú, že americká Národná bezpečnostná agentúra si môže jeho slovami „bez problémom prečítať aj email prezidenta“, obrátil sa na amerického novinára Glenna Greenwalda.
Právnik a expert na ľudské práva a bezpečnosť píše momentálne pre britský Guardian.
Ozval sa mu niekedy vo februári, no cez bežné emaily s ním odmietal komunikovať. Žiadal od neho, aby si nainštaloval šifrovací softvér. Cezeň by americké úrady nevedeli správy prečítať.
„Už predtým som mal nejaké kódy, no to, čo žiadal, bolo nad bezpečnostné protokoly, ktoré používam,“ povedal Greenwald pre Salon.
Snowden mu poslal softvér aj domácke video, kde bol návod ako postupovať. No Greenwald to spočiatku nedokázal nainštalovať. Až neskôr za pomoci ďalších ľudí mu 29-ročný analytik, ktorý pracoval pre firmu, čo spolupracovala s NSA, poslal šifrovaným spôsobom dokumenty.
Veľká červená kapucňa
Snowden, ktorý sa obával, že tajní na jeho únik prídu, pokračoval v ostražitosti aj naďalej. Tri týždne pred zverejnením dokumentov odletel z domovského Havaja do Hongkongu.
Hotelovú izbu opustil len trikrát, nosili mu tam aj jedlo. Ako napísal Guardian, pri práci na notebooku mal na hlave veľkú červenú kapucňu, aby možné skryté kamery nezistili jeho heslá.
Lupták: Digitálna diktatúra bude rásť
Vlády chcú mať kontrolu nad občanmi, preto bude ich monitorovanie len narastať, tvrdí PAVOL LUPTÁK, bezpečnostný špecialista a riaditeľ spoločnosti Nethemba.
Ako na Slovensku spolupracujú telekomunikačné spoločnosti so štátnymi úradmi?
„Na Slovensku platí zákon o elektronických komunikáciách, ktorý prikazuje mobilným operátorom a internetovým poskytovateľom archivovať hlavičky akejkoľvek komunikácie – to znamená, kto komu a kedy presne volal či písal správu. V niektorých krajinách, napríklad v Česku, bol takýto zákon vyhláse-ný za protiústavný, pretože potláča prezumpciu neviny, u nás však stále platí.“
Môžu sa hrabať aj v konkrétnych emailoch?
„Polícia či iné štátne orgány musia kontaktovať so súdnym príkazom spoločnosti Google, Microsoft, Yahoo, či iné, ktoré podliehajú priamo pod americkú jurisdikciu. Na základe toho tieto spoločnosti poskytnú potrebné osobné či iné citlivé informácie. Problémom vládneho pro-gramu PRISM je, že bol tajný, teda netransparentný a nevyžadoval súdny príkaz. Americkí politici argumentujú, že sa týka iba odpočúvania neamerických občanov mimo USA.“
Budú vlády čoraz viac sledovať digitálne súkromie ľudí?
„Som presvedčený, že áno. Vlády chcú mať kontrolu nad občanmi, vedieť o všetkých nelegálnych veciach, ako sú neplatenie daní, predaj drog či zbraní, či mať kontrolu nad svojou politickou opozíciou. A nevyhnutnosť tejto kontroly nemajú problém zaobaliť do boja proti terorizmu či organizovanému zločinu. Digitálna diktatúra bude len rásť. Je nevyhnutné, aby ľudia začali chrániť svoje súkromie a šifrovať tak svoju komunikáciu, ako aj úložiská svojich citlivých informácií.“
Tomáš Vasilko