LONDÝN, BRATISLAVA. Hovorí sa im aj prvá rodina talianskej renesancie. Mediciovci totiž patrili k patrónom Leonarda da Vinci či Galilea. A hoci mala táto rodina z Toskánska dosť bohatstva, zdravie synov a dcér si zaň nekúpila.
Štúdia kostier deviatich detí z rodu Mediciovcov ukázala, že trpeli na rachitídu. Tá vzniká v dôsledku nedostatku vitamínu D, ktorý spôsobuje mäknutie kostí a ich deformáciu. Vedci zistili, že choroba bola čiastočne dôsledkom výchovy, ale i zriedkavého pobytu na slnku.
Krivé kosti
Krivicu väčšinou spájajú s chudobou a životom v silne znečistenom prostredí s malým množstvom slnečného svetla.
„Deti Mediciovcov patrili do vysokej spoločenskej triedy. Očakávali sme teda, že boli dobre živené a zdravé,“ povedala podľa magazínu Nature paleopatologička Valentina Giuffrová z univerzity v Pise. „To, čo sme však našli, bolo prekvapením.“
Vedci skúmali kostry deviatich detí Mediciovcov, ktoré našli v roku 2004 v bazilike San Lorenzo vo Florencii. Podľa štúdie v časopise International Journal of Osteoarchaeology röntgen ukázal, že šesť z deviatich kostier malo príznaky krivice vrátane zakrivených kostí paží a nôh.
Dôvodom zrejme bolo pôsobenie hmotnosti detí na abnormálne mäkké kosti. Jedno malo dokonca mierne deformovanú lebku.
Pobyt vnútri
Odborníci zároveň zistili, že väčšinu detí dojčili do dvoch rokov. Podľa historických textov sa v renesancii materské mlieko dopĺňalo o mäkký chlieb a jablko. Ani jedna z týchto potravín však neobsahuje vitamín D.
Ku krivici prispeli aj ťažké vrstvy prikrývok, do ktorých deti podľa zvyku balili, i to, že väčšinu času trávili len v domoch s malým množstvom slnečného svetla. Podľa štúdie mali aj matky v dôsledku ťažkého mejkapu i častých pôrodov nedostatok vitamínu D.