BRATISLAVA. Na povely už reaguje pomalšie. Robotickému starčekovi sa trochu chveje rameno, slnečné panely dodávajúce energiu tiež nepracujú ako pred pár rokmi. A ak sa chce niekam presunúť, pre istotu radšej cúva, akoby sa neohrozene vybral vpred.
Lenže aj keď na Marse strávilo robotické vozidlo Opportunity takmer desať rokov, stále dokáže vedcov i svojich inžinierov prekvapiť.
Nedávno sa roveru podaril možno najväčší objav na jeho ceste po červenej planéte. Podobne ako nedávno Curiosity potvrdil, že na Marse kedysi boli podstatne výhodnejšie podmienky na život. A pred miliardami rokov tam dokonca tiekla voda, z ktorej by ste sa mohli napiť.
Voda na pitie
Fakty
Opportunity
- Misia odštartovala v júli 2003, pristála v januári 2004.
- Pôvodne mala trvať 90 dní.
- Našlo stopy po vode, ukázalo zloženie kameňov a pôdy, meralo teplotu a sledovalo oblohu.
Dvojičky Spirit a Opportunity amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pristáli na Marse v januári v roku 2004. Pôvodne to mali byť trojmesačné, deväťdesiatdňové misie v okolí miesta dopadu.
Lenže Opportunity ešte aj dnes, desať rokov po štarte k nášmu planetárnemu susedovi funguje. A aj keď má svoje problémy, stále prináša nové údaje.
„Nezabúdajte, rover pokračuje po veľmi nepriateľskom prostredí,“ hovorí podľa BBC John Callas, projektový manažér vesmírnej misie. „A môže v každej chvíli zažiť katastrofické zlyhanie. Jednoducho, každý deň navyše je pre nás darom.“
Prednedávnom však dokázal čosi viac než len prežiť ďalšiu z tuhých zím na nehostinnej planéte. Neďaleko krátera Endeavour narazil na zvláštny kameň. Vedci čoskoro zistili, že Esperance, ako ílový kúsok z Marsu pomenovali, je viac než len obyčajná marsovská skala.
Jej vlastnosti totiž naznačovali, že v dávnej minulosti bol tento kúsok v dlhšom kontakte s vodou. A bola to voda so správnym pH, ďalší dôkaz, že pred viac než tromi miliardami rokov mohli na planéte jestvovať vhodné podmienky na život.
„Toto bola voda, ktorú by ste mohli piť,“ tvrdil počas tlačovej konferencie Steve Squyres, šéfvýskumník misie. „Voda, ktorá bola súčasťou podstatne priaznivejšej chémie. Bola vo svojom pH, vo svojej acidite vhodná pre nejakú prebiotickú chémiu, ten typ, ktorý mohol viesť k vzniku života.“
Žiaden život
Nové stopy po vode nie sú prvé, na ktoré vozidlo Opportunity narazilo. Nálezy z minulosti však naznačovali inú kvapalinu, prakticky kyselinu sírovú. Až ílový minerál potvrdil nedávny nález vozidla Curiosity. Väčší a modernejší rover v marci ukázal, že na Marse boli podmienky vhodné na život.
Ani Curiosity, ani Opportunity však nemajú vhodné prístroje, aby v pôde mohli objaviť mikróby či ich pozostatky. Staršie výskumné vozidlo nedokáže odhaliť ani uhlíkové molekuly, ktoré sú stavebnými kameňmi života. Na hľadanie skutočného života na Marse sa však plánuje niekoľko budúcich misií.