BRATISLAVA. Do šanghajského Všeobecného medicínsko-klinického strediska ich prišlo štrnásť. Pacientov, ktorí sa niekde nakazili novým druhom vtáčej chrípky, vírusom H7N9, podstatne smrteľnejším než je bežná, sezónna chrípka.
Všetci mali komplikácie, zápal pľúc a lekári preto nasadili ako-tak účinné lieky proti vírusovému ochoreniu. Jedným z nich bol aj známy Tamiflu. Napriek tomu najmenej dvaja pacienti zomreli. V oboch prípadoch a v jednom ďalšom, pri ktorom museli pacienta pripojiť na umelé dýchanie, vírus zmutoval. Vytvoril si odolnosť proti liečivu.
Odolnosť proti lieku
Fakty
A/H7N9
Je poddruh vtáčej chrípky.
Objavil sa vo februári v Číne, zabil 37 ľudí.
Zaznamenali mutáciu odolnú voči liekom, prenos z človeka na človeka nie.
Vírusy sú zvláštni obyvatelia sveta, ktorí stierajú hranicu medzi živým a neživým.
Majú výbornú schopnosť reagovať na svoje okolie, prispôsobovať sa mu a navzájom si vymieňať gény. Výsledkom je neustály vznik nových kmeňov, mnoho z nich našťastie nie je smrteľných alebo sa nedokážu prenášať z človeka na človeka.
Vo februári si však v Číne všimli novú verziu vtáčej chrípky H7, ktorá sa na ľudí preniesla z vtákov. Zomrelo najmenej 37 zo 130 známych pacientov. A vírus si dokázal vytvoriť aj odolnosť proti liekom.
„Zjavná ľahkosť, s akou sa odolnosť proti antivirotikám objavila v prípade A/H7N9, je znepokojujúca,“ tvrdia lekári podľa štúdie v odbornom magazíne The Lancet.
Nie je to jediná zlá správa. Vedci podľa štúdie v magazíne Science zistili, že vírus sa šíril vzduchom medzi pokusnými fretkami. Tie slúžia ako model na testovanie ľudskej imunity a nebezpečenstva prenosu.
Pracuje sa na vakcíne
Odborníci predpokladajú, že vírus sa na ľudí preniesol z domácej hydiny. Vedci ho už testovali na ošípaných aj fretkách a nakazili sa všetky zvieratá v bezprostrednej blízkosti, pri dvoch z troch prípadov fretiek nastal aj prenos vzduchom.
Svetová zdravotnícka organizácia preto priznala, že začína pracovať na vakcíne. Ak však vírus H7N9 v blízkom čase zmutuje a začne sa šíriť vzduchom aj medzi ľuďmi, vakcína nebude pripravená. Nedokáže tak výraznejšie spomaliť či zastaviť prípadnú pandémiu.
doi:10.1016/S0140-6736(13)61125-3
Vírus zabíja aj na Blízkom východe
Nový koronavírus pripomína SARS. Usmrtil aj Európanov.
BRATISLAVA. Objavil sa minulý rok na Blízkom východe. Aj keď vírusy z podobnej rodiny nespôsobujú väčšie problémy, tomuto podľahla polovica známych pacientov. Nový koronavírus MERS-CoV našli aj vo Veľkej Británii či vo Francúzsku, má 27 obetí.
Nákazu si všimli v septembri minulého roka v Saudskej Arábii. Vedci si zatiaľ nie sú istí, či sa dokáže prenášať vzduchom, vo Francúzsku sa však od pacienta podľa BBC nakazil ďalší, ktorý s ním bol v spoločnej nemocničnej izbe. Odborníci však zdôrazňujú, že riziko infekcie je zatiaľ skôr malé.
Nový koronavírus spôsobuje zápal pľúc a zlyhávanie obličiek. Pripomína SARS, ktorý sa objavil v roku 2002 v Číne, teraz si však pacienti problémy priniesli z ciest po Blízkom východe.
Tomáš Prokopčák