SME

Čínska chrípka zmutovala, prispôsobila sa liekom

Chrípka A/H7N9 si vytvorila odolnosť proti Tamiflu. Medzi fretkami sa navyše prenášala vzduchom.

Zdravotníci sa boja novej chrípky, vírusu H7N9 z Číny.Zdravotníci sa boja novej chrípky, vírusu H7N9 z Číny. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR/AP)

BRATISLAVA. Do šanghajského Všeobecného medicínsko-klinického strediska ich prišlo štrnásť. Pacientov, ktorí sa niekde nakazili novým druhom vtáčej chrípky, vírusom H7N9, podstatne smrteľnejším než je bežná, sezónna chrípka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všetci mali komplikácie, zápal pľúc a lekári preto nasadili ako-tak účinné lieky proti vírusovému ochoreniu. Jedným z nich bol aj známy Tamiflu. Napriek tomu najmenej dvaja pacienti zomreli. V oboch prípadoch a v jednom ďalšom, pri ktorom museli pacienta pripojiť na umelé dýchanie, vírus zmutoval. Vytvoril si odolnosť proti liečivu.

SkryťVypnúť reklamu

Odolnosť proti lieku

Fakty

A/H7N9

Je poddruh vtáčej chrípky.

Objavil sa vo februári v Číne, zabil 37 ľudí.

Zaznamenali mutáciu odolnú voči liekom, prenos z človeka na človeka nie.

Vírusy sú zvláštni obyvatelia sveta, ktorí stierajú hranicu medzi živým a neživým.

Majú výbornú schopnosť reagovať na svoje okolie, prispôsobovať sa mu a navzájom si vymieňať gény. Výsledkom je neustály vznik nových kmeňov, mnoho z nich našťastie nie je smrteľných alebo sa nedokážu prenášať z človeka na človeka.

Vo februári si však v Číne všimli novú verziu vtáčej chrípky H7, ktorá sa na ľudí preniesla z vtákov. Zomrelo najmenej 37 zo 130 známych pacientov. A vírus si dokázal vytvoriť aj odolnosť proti liekom.

„Zjavná ľahkosť, s akou sa odolnosť proti antivirotikám objavila v prípade A/H7N9, je znepokojujúca,“ tvrdia lekári podľa štúdie v odbornom magazíne The Lancet.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to jediná zlá správa. Vedci podľa štúdie v magazíne Science zistili, že vírus sa šíril vzduchom medzi pokusnými fretkami. Tie slúžia ako model na testovanie ľudskej imunity a nebezpečenstva prenosu.

Pracuje sa na vakcíne

Odborníci predpokladajú, že vírus sa na ľudí preniesol z domácej hydiny. Vedci ho už testovali na ošípaných aj fretkách a nakazili sa všetky zvieratá v bezprostrednej blízkosti, pri dvoch z troch prípadov fretiek nastal aj prenos vzduchom.

Svetová zdravotnícka organizácia preto priznala, že začína pracovať na vakcíne. Ak však vírus H7N9 v blízkom čase zmutuje a začne sa šíriť vzduchom aj medzi ľuďmi, vakcína nebude pripravená. Nedokáže tak výraznejšie spomaliť či zastaviť prípadnú pandémiu.

doi:10.1016/S0140-6736(13)61125-3

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1126/science.1239844

Vírus zabíja aj na Blízkom východe

Nový koronavírus pripomína SARS. Usmrtil aj Európanov.

BRATISLAVA. Objavil sa minulý rok na Blízkom východe. Aj keď vírusy z podobnej rodiny nespôsobujú väčšie problémy, tomuto podľahla polovica známych pacientov. Nový koronavírus MERS-CoV našli aj vo Veľkej Británii či vo Francúzsku, má 27 obetí.

Nákazu si všimli v septembri minulého roka v Saudskej Arábii. Vedci si zatiaľ nie sú istí, či sa dokáže prenášať vzduchom, vo Francúzsku sa však od pacienta podľa BBC nakazil ďalší, ktorý s ním bol v spoločnej nemocničnej izbe. Odborníci však zdôrazňujú, že riziko infekcie je zatiaľ skôr malé.

Nový koronavírus spôsobuje zápal pľúc a zlyhávanie obličiek. Pripomína SARS, ktorý sa objavil v roku 2002 v Číne, teraz si však pacienti problémy priniesli z ciest po Blízkom východe.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš Prokopčák

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu