TEL AVIV. Na bolonskej univerzite majú zrejme najstaršie kompletné zvitky Tóry na svete. Pochádzajú z obdobia medzi rokmi 1125 až 1225.
Roky ich držali v knižnici bez toho, aby vedeli, aký je ich skutočný vek. Podľa BBC knihovník v 19. storočí zvitky Tóry katalogizoval s tým, že pochádzajú zo 17. storočia.
Staršia ako Maimonides
Profesor hebrejčiny Mauro Perani si pri ich prehliadke všimol, že rukopis je veľmi starý a pochádza z Blízkeho východu.
Uhlíkové datovanie ukázalo, že dokumenty majú minimálne 850 rokov. Ďalší znalci potvrdili, že Tóra z Bologne obsahuje prvky, ktoré v 12. storočí zakázal veľký židovský učenec Maimonides, čo potvrdzuje teóriu, že je oveľa staršia, a teda aj vzácnejšia, ako sa doteraz predpokladalo.
Zvitky Tóry z Bologne sú dlhé 36 metrov a vysoké 64 centimetrov. Napísali ich na jemnej ovčej koži a obsahujú všetkých päť kníh Mojžišových.
Odborníci hovoria, že hodnota takto zachovaných kompletných zvitkov židovskej biblie je nevyčísliteľná. V knižnici nemajú záznamy, odkiaľ sa k nim taký vzácny kus dostal.
Profesor Perani si nevie vysvetliť, ako si knihovník Leonello Modona, ktorý bol židovského pôvodu a považoval sa za znalca, nevšimol, že má v rukách niečo výnimočné. „Zvitky sú napísané v orientálnom štýle, podľa babylonskej tradície, veľmi elegantne a úplne inak, ako bola tradícia 17. storočia,“ vysvetlil profesor Perani.
Výnimočná Bologna
Na svete sú aj oveľa staršie záznamy Tóry, ale ide zväčša o nekompletné útržky. Izraelský denník Jediot Achronot napísal, že najstaršími ukážkami Tóry sú úryvky na zvitkoch zo 7. storočia pred naším letopočtom, ktoré našli v jednom z jeruzalemských údolí. Známe sú aj nekompletné zvitky od Mŕtveho mora.
Nález kompletnej Tóry robí z Bologne výnimočné miesto. Aj preto, že prvé tlačené vydanie Tóry pochádza z tohto mesta.