Pondelok, 20. mája 2013. Južné predmestie Oklahoma City, mestečko Moore sa teší z krásneho a teplého jarného dňa. Obyvatelia pohrúžení do svojich všedných denných aktivít si len sotva všímajú rastúce tiene mohutných búrkových oblakov západne od mesta.
Dúfajú, že pôjde len o ďalšiu popoludňajšiu búrku, väčšina z nich preto nevenuje snehobielym vežovitým oblakom žiadnu pozornosť. Situácia sa však rýchlo dramatizuje. Niekoľko minúť pred treťou hodinou miestneho času sa nad úrodné oklahomské polia juhozápadne od mesta znesie k zemi rýchlo rotujúci lievik. Niet pochýb o tom, že ide o tornádo.
Ničivé tornádo
Pre obyvateľov mestečka Moore sa však vydalo tým najmenej vhodným smerom. Už o necelých päť minúť neskôr sa v meste rozozvučia prvé sirény.
Ľudia sa bez zbytočnej paniky ponáhľajú do svojich úkrytov. Nikomu však pritom ani nenapadlo, že už o necelú polhodinu budú svedkami nesmiernej devastácie, podobnej tej z roku 1999, keď Moore spustošilo ničivé tornádo najvyššej kategórie, stupňa EF-5.
V tomto ročnom období a v tejto časti USA nie sú tornáda ničím výnimočným, no každé tornádo je iné a platí to aj v tomto prípade. Tornádo široké viac ako 2 kilometre a rotujúce rýchlosťou až 340 kilometrov za hodinu trhá domy zo základov, berie jeden za druhým, a neušetrí pritom ani miestnu nemocnicu a dve školy.
Mŕtvi aj škody
Predbežná bilancia hovorí o 24 obetiach a materiálnych škodách vo výške minimálne 2 miliárd dolárov – ide teda zatiaľ o tretie najdrahšie tornádo od roku 1950, pričom tie prvé dve sa vyskytli v roku 2011 (Joplin a Tuscaloosa).
Aj keď systém včasného varovania funguje v Oklahome perfektne a obyvatelia mestečka Moore urobili pre svoju bezpečnosť všetko, čo sa v danej chvíli urobiť dalo, nutné je poznamenať, že južné predmestie Oklahoma City malo opäť veľkú smolu.
Autor: Jozef Pecho, klimatológ