BRATISLAVA. Môže to byť jeden z najzásadnejších objavov tohto roka. Minulý týždeň zverejnil prestížny magazín Cell výskum, v ktorom tím vedcov hovoril o vôbec prvom naklonovaní ľudských buniek a vzniku klonovaných embryí, z ktorých biológovia získali klonované ľudské kmeňové bunky.
Naposledy pritom vedci o podobnom úspechu hovorili v rokoch 2004 a 2005. Nakoniec sa ukázalo, že obe štúdie v magazíne Science boli sfalšované a ich tvorca Hwang Woo-suk nikdy nič podobné nedokázal.
Podobné problémy sa objavili aj teraz. Odborná komunita našla vo výskume Masahita Tachibanu a Shoukhrata Mitalipova viaceré chyby, čudné grafy, opakujúce sa diagramy a nesprávne označené obrázky. Vedecký žurnál začal preto celý výskum nanovo prešetrovať.
Pracujú na oprave
Fakty
Výskum klonovaných buniek v Cell
Vedecký magazín akceptoval výskum v priebehu troch dní, o ďalších dvanásť išiel do tlače výskum zverejnili na webe.
Web PubPeer zistil, že sú nesprávne použité obrázky.
Štúdia sa kontroluje.
Situácia bola zvláštna už od začiatku. Magazín Cell totiž prijal štúdiu na publikovanie ani nie po štyroch dňoch, čo je vo vedeckej komunite extrémne nezvyčajné.
Pri predchádzajúcom výskume musel napríklad sám Mitalipov čakať zhruba pol roka, kým sa výskum o naklonovaných bunkách v prípade opíc rozhodol zverejniť magazín Nature.
„Môžem iba potvrdiť, že náš tím editorov skúma obvinenia,“ odpísala preto Science Mary Beth O'Learyová, hovorkyňa dotknutého magazínu Cell. Shoukhrat Mitalipov svoj výskum bráni, že všetky chyby vznikli z nepozornosti a práve preto, že sa tak ponáhľali so zverejnením výsledkov.
Pri troch obvineniach priznal chybu a tvrdí, že v skutočnosti došlo len k zámene označenia jednotlivých obrázkov v štúdii. Ak sa obrázky správne označia, všetko bude dávať zmysel. Vedci navyše už pracujú na oprave.
„Výsledky sú skutočné, línie buniek sú skutočné, všetko je skutočné,“ bráni sa vedec v magazíne Nature. „Sám som tie bunky urobil a videl som ich v kolóniách rásť.“
Zlyhal magazín?
Odborníci sú zatiaľ zdržanliví pri komentovaní výsledkov výskumu. Chcú dať vedeckému tímu príležitosť, aby sa obhájil. No zväčša zdôrazňujú, že pri takomto extrémne citlivom probléme, navyše s minulosťou falšovania, si musí dať vedecký žurnál obzvlášť pozor na to, čo zverejňuje.
„Štvordňový proces posudzovania je jednoducho neadekvátny,“ zdôrazňuje Arnold Kriegstein, šéf programu kmeňových buniek Kalifornskej univerzity. „Takúto nedbalosť by ste neočakávali od magazínu, ktorý má takú dobrú povesť.“
Mitalipov a Tachibana teraz chystajú svoje naklonované bunky, aby ich mohli preskúmať aj iné výskumné tímy. Overenie ich výsledkov bude pritom v princípe jednoduché. Klonované kmeňové bunky by mali mať jadrovú DNA z tela jedného človeka a mitochondriálnu DNA od inej darkyne vajíčka.