LONDÝN, BRATISLAVA. Je dokázané, že reakčný čas ľudí súvisí s ich IQ. Nedávne porovnanie s meraniami z čias britskej kráľovnej Viktórie v roku 1884 však pre súčasníkov nedopadlo dobre.
Muži v testoch v tých časoch reagovali za 183 milisekúd, teraz za 250 milisekúnd. Ženy spomalili zo 187 milisekúnd na 277. Porovnania robil tím britských vedcov na čele s doktorom Michaelom Woodleym a zistenia zverejnili v magazíne Intelligence.
Inteligencia, čiže schopnosť riešiť neznáme problémy, sa v priebehu storočí meria ťažko. Reakčné testy sú tak jednou z mála možností, ktoré naznačujú, ako sa vyvíja IQ v populácii. Podľa Woodleyho merania ukazujú, že hodnota klesla v priemere o 14 bodov. Viktoriánska éra bola zlatými časmi britského impéria a priala vynálezom i technologickému pokroku.
„Je to alarmujúce zistenie, ktoré by sme mali viac preskúmať,“ povedal pre British Psychological Society aj psychológ James Thompson.
Teórie, že ľudstvo hlúpne, sa objavili už dávnejšie. Napríklad Gerald Crabtree, genetik z americkej Stanfordovej univerzity, vydal dve štúdie, v ktorých tvrdí, že civilizácia robí ľudí hlúpejšími.
Kedysi napríklad lovci museli byť vynaliezaví, inak ich čakala smrť. V pohodlnejšej spoločnosti nie je taký tlak na inteligenciu a prežijú aj hlúpi. Crabtree preto špekuluje, že inteligentný inteligenčný vrchol ľudstva bol pred 2000 až 6000 rokmi.