SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Za sto megabajtov sedemsto eur? Chorvátsko mení ceny roamingu

Slovenskí operátori si budú môcť za hovory a surfovanie na webe od Jadranu účtovať len toľko, čo im dovolí Európska komisia.

(Zdroj: SME/Tibor Somogyi)

Chorvátsko sa 1. júla stane dvadsiatym ôsmym štátom Európskej únie a slovenskí operátori si budú môcť za hovory a surfovanie na webe účtovať len toľko, čo im dovolí Európska komisia.

Kým dnes platia zákazníci O2 za päťminútový hovor na Slovensko viac ako osem eur, od júla to bude najviac 1,44 eura.

Výrazne usporíte aj pri surfovaní na webe. Napríklad za tri megabajty, čo stačí na odoslanie pár stoviek e-mailov bez príloh či dvoch kvalitnejších obrázkov, si Orange pýta necelých 12 eur a O2 rovných 21 eur. Od júla to môže byť najviac 1,62 eura.

Ceny ako doma

Roaming
O čo ide
  • Ide o službu, vďaka ktorej môžete so svojím domácim mobilným číslom volať mimo Slovenska,
  • platí sa aj za prichádzajúci hovor, pretože operátori využívajú mobilnú sieť zahraničného operátora,
  • ceny roamingu sú vyššie, než keď si kúpite predplatenú SIM kartu domáceho operátora v letovisku, pretože na roamingu zarába váš operátor aj operátor, z ktorého siete voláte z dovolenky.

Ušetriť ďalšie peniaze môžete predplatením zvýhodneného balíčka. Niekde vďaka nemu získate výhodnejšie ceny volaní či internetu, inde si predplatíte určité množstvo voľných minút alebo dát.

Napríklad O2 ponúka 25 megabajtov voľných dát v štátoch EÚ za dve eurá. Za jednorazový prepojovací poplatok 60 centov za hovor budete cez O2 volať za ceny, ako by ste boli na Slovensku.

Telekom a Orange v súvislosti so vstupom Chorvátska do EÚ chystajú zmeny. Momentálne má Telekom vo zvýhodnenej ponuke napríklad polhodinu prijatých hovorov v štátoch EÚ a obľúbených letoviskách grátis.

„S Chorvátskom plánujeme vo väčšej miere pracovať v našich letných roamingových akciách,“ avizuje hovorca Telekomu Michal Korec.

Novú letnú ponuku ukázal zatiaľ len Orange. Výhodné európske ceny, ktoré platia v Chorvátsku až od júla, budú môcť zákazníci Orangeu využívať s mesačným predstihom. Ale musia si aktivovať zvýhodnený balíček.

Za mesačný poplatok tri alebo štyri eurá potom platia za hovory, textové správy aj dáta slovenské ceny, čo znamená 12 centov za minútu hovoru, jednu esemesku alebo megabajt dát.

Mimo Únie si priplatíte

S vyšším účtom za mobil cez domácich operátorov musíte počítať, keď sa chystáte na dovolenku do Turecka, Egypta alebo Tuniska.

Najhoršie tu dopadnú zákazníci O2, za minútu hovoru z Turecka zaplatia 1,70 eura, hovor z Egypta a Tuniska je drahší, minúta vyjde na 2,50 eura. A surfovanie na webe cez mobil vo všetkých troch letoviskách je luxusom, O2 pýta deväť eur za megabajt.

Telekom pre tieto letoviská ponúka balíček s polhodinou prijatých hovorov grátis, ktorý je zadarmo, no treba si ho aktivovať. Minúta hovoru potom stojí 40 centov, esemeska 30 centov. Horšie to majú zákazníci Telekomu s internetom, za hodinové pripojenie zaplatia štyri eurá, za celodenné pätnásť eur.

Telekom síce pripojenie nelimituje množstvom prenesených dát, jeho rýchlosť však stačí len na písanie e-mailov, kontrolu noviniek na sociálnych sieťach či čítanie aktualít z domova.

„Pri všetkých balíčkoch platí, že sú takto zostavené do konca júna, potom môžu byť aktualizované,“ upozorňuje Korec. Bez zvýhodneného balíčka si pýta Telekom za megabajt dát v Turecku, Tunisku či Egypte vyše 19 eur.

Drahé dáta v týchto štátoch má aj Orange, megabajt stojí desať eur. S balíčkom za päť eur však získate v týchto štátoch zvýhodnené ceny, minúta hovoru, esemeska či megabajt dát vás vyjdú na 50 centov.

chorvatsko-web-big.jpg

Mimo EÚ zvážte dobíjaciu kartu

S jednorazovým číslom pre turistov môžete volať výhodnejšie než so slovenským operátorom.

Keď idete oddychovať mimo Európskej únie, oplatí sa zvážiť nákup miestnej predplatenej telefónnej karty. V niektorých letoviskách operátori ponúkajú dobíjacie karty špeciálne turistom, majú obmedzenú platnosť na tridsať alebo deväťdesiat dní.

Netreba však zabudnúť, že musíte mať odblokovaný mobil, aby ste doň mohli dať SIM kartu zahraničného operátora.

Pri volaní cez takúto kartu síce odpadne platba za prijatie hovoru, no rodina volajúca zo Slovenska zaplatí za telefonát do zahraničia.

Kupovať predplatenú kartu v Tunisku, Turecku a Egypte sa vyplatí najmä zákazníkom O2, no ušetriť môžu aj klienti operátorov Orange a Telekom.

Za vyše dve eurá ponúka tuniský operátor Tunisiana predplatenú kartu pre dovolenkárov, s ktorou voláte na Slovensko za 0,41 dinára, čo je v prepočte 19 centov. Textová správa do zahraničia vyjde na necelých desať centov, obrázková správa je trikrát drahšia. Megabajt dát vyjde cez túto dobíjaciu kartu asi na dve eurá.

V Egypte, kde sú dvaja mobilní operátori, ponúka turistickú predplatenú kartu Vodafone. Za minútu hovoru na Slovensko účtuje 40 centov, za megabajt dát 11 centov.

V Turecku fungujú traja mobilní operátori – Vodafone, Avea a TurkCell. Kartu pre turistov sme nenašli na webe žiadneho operátora. Avea ponúka rôzne verzie predplatenej karty, líšia sa podľa zvýhodnenia národných volaní. Hovory na Slovensko stoja s každou kartou 84 centov za minútu.

Adam Valček

Na limit vás upozornia

Na vysoký účet upozorní esemeska automaticky, no spotrebu si môžete kontrolovať aj priebežne.

Keď sa váš účet za volanie či surfovanie na webe pri mori blíži k päťdesiatim eurám, upozorní vás na to bezplatná textová správa. Aby ste mohli ďalej telefonovať či posielať e-maily, budete musieť spätne potvrdiť, že prekročenie stanoveného limitu vám neprekáža.

Ide o opatrenia, ktoré operátori zaviedli na podnet Európskej komisie, aby zákazníci predchádzali vysokým účtom. Hranica, pri ktorej vám pípne varovanie, sa dá zmeniť.

Okrem toho si môžete spotrebu kontrolovať priebežne. Zákazníci Telekomu môžu poslať esemesku na špeciálne číslo alebo navštíviť z mobilu stránku m.telekom/roaming.

Orange ponúka zistenie prevolaných minút či spotrebovaných dát cez mobilnú aplikáciu Orange Go, esemeskou alebo cez webovú stránku.

Zákazníci O2 si môžu spotrebu preveriť taktiež textovou správou, ale aj cez webovú stránku.

Adam Valček


Zobraziť Chorvátsko - kam na dovolenku na väčšej mape

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu