SME

NASA chce priniesť kúsok z asteroidu

Vesmírna misia pristane na kozmickom kameni v roku 2018. Vráti sa so vzorkami.

Misia k asteroidu Bennu.Misia k asteroidu Bennu. (Zdroj: VIZUALIZÁCIA – NASA)

BRATISLAVA. Po takmer dvoch rokoch priletí ku svojmu cieľu. Zaparkuje neďaleko asi polkilometrového telesa, asteroidu Bennu, a začne so svojou ročnou misiou.

No okrem diaľkového prieskumu sa vesmírna sonda OSIRIS-REx pokúsi aj o čosi ďalšie. Na pohybujúcom sa kozmickom kameni chce pristáť, odobrať kúsok z vrchnej vrstvy a priviezť ho naspäť na našu planétu.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) teraz vydal zelenú k svojej miliardovej misii. Vesmírna sonda v roku 2016 odštartuje k asteroidu a pokúsi sa časť z neho priniesť späť na Zem.

Bennu pritom nie je náhodný výber. Na vesmírne pomery jestvuje relatívne vysoké riziko, že v budúcom storočí by tento asteroid mohol naraziť do našej planéty. V prípade podobne veľkých objektov sa tak stáva približne raz za viac ako stotisíc rokov.

Kľúčový test

Fakty
Misia OSIRIS-­REx

101955 Bennu je astreoid triedy Apollo, ktorý pretína dráhu Zeme.

Sonda k nemu odštartuje v septembri v roku 2016, dorazí o dva roky neskôr. Po preskúmaní povrchu odoberie vzorky.

Tie sa vrátia v roku 2023.

„Toto schválenie znamená, že NASA verí, že máme uskutočniteľný plán, ako dostať vzorku naspäť z Bennu,“ hovorí v tlačovom vyhlásení úradu Mike Donnelly, projektový manažér misie. „Teraz to už je na našom tíme, aby sme to aj naozaj dokázali.“

Pokus o vzorky z asteroidu je v skutočnosti iba začiatkom vesmírneho programu. Má ukázať, či naše pozemské teleskopy dokážu dostatočne dobre skúmať vzdialené vesmírne hrozby a či nám dávajú správne údaje.

Práve na porovnanie so zisteniami ďalekohľadov poslúži asi šesťdesiat gramov prachu z asteroidu a jeho následné preskúmanie v laboratóriách.

NASA však v skutočnosti plánuje vybrať, preštudovať a neskôr aj pritiahnuť bližšie k našej planéte iné, no podobné teleso.

Aj keď bude podstatne menšie ako polkilometrový Bennu, práve misia k nemu môže poslúžiť ako jeden z kľúčových testov technológií i inžinierov. Až potom by sa na asteroid mali vybrať prví ľudia.

Miliarda dolárov

Vedci predpokladajú, že podobné kozmické telesá môžu byť dôležité nielen pri riešení otázky, ako vyzerala naša slnečná sústava pred miliardami rokov, ale i tej, ako vôbec na Zemi vznikol život.

Bennu zrejme obsahuje vodu i jednoduché aminokyseliny, základné kamene života tak, ako ich poznáme aj z našej planéty. Teoreticky ich práve podobné objekty mohli priniesť na Zem.

„Máme pred sebou ešte dlhú cestu,“ zdôrazňuje aj Dante Lauretta, šéfvýskumník misie. „No dôverujem tomu, že postavíme veľmi schopný systém. Taký, ktorý sa nám vráti z tohto primitívneho asteroidu.“

Inžinieri odhadujú, že samotná sonda bude stáť približne osemsto miliónov dolárov. Ďalších viac ako dvesto miliónov zaplatia za štart a nosnú raketu, ktorá celé zariadenie vystrelí k blízkozemskému objektu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu