SME

Vedci naklonovali ľudské embryá

Veda urobila výrazný krok k novej liečbe. Mohla by priniesť napríklad liek na cukrovku.

(Zdroj: Shoukrat Mitalipov/Cell)

WASHINGTON, BRATISLAVA. Vyzerá to ako kolónie, vyzerá to ako naše kolónie, vykríkol Masahito Tachibana, špecialista na prácu s bunkami a ich oplodňovaním a rozbehol sa za svojím šéfom.

Práve uvidel prvý dôkaz, že takmer po dvoch desaťročiach neúspechov ich metóda môže fungovať. A že Shoukrat Mitalipov, jeho nadriadený, mal pravdu.

Ľudské embryá možno podľa štúdie v magazíne Cell naklonovať a získať tak z nich embryonálne kmeňové bunky ideálne pre chorého človeka. Pretože sú čiastočne jeho vlastné.

Žiadni ľudia

Samotné klonovanie ľudských buniek má za sebou niekoľko škandálov i problémov. Kým ovca Dolly bola pred rokmi malý úspech vykúpený množstvom neúspechov, v prípade ľudí vedci dlho nedokázali vytvoriť ani to.

V rokoch 2004 a 2005 síce juhokórejský biológ Hwang Woo-suk tvrdil, že sa mu podarilo vytvoriť ľudské klony, napokon sa však ukázalo, že sfalšoval svoje výsledky. No Mitalipovmu tímu sa prvý skutočný prelom podaril o dva roky neskôr.

„Ľudia mi hovoria, že keď ste to s tými opicami dokázali v roku 2007, čo vám trvalo zvyšných šesť rokov,“ hovorí pre magazín Nature. „Väčšinu času sme strávili nad americkými reguláciami na výskum embryí.“


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Cirkev protestuje

Takto experimentálne pracovať s ľudskými embryami je v niektorých krajinách vrátane Slovenska zakázané, v iných platia prísne pravidlá. Vedci sa však obávajú, že výsledky nového výskumu spustia hystériu medzi jeho odporcami.

Biológovia síce odobrali kožné bunky chorého, osemmesačného dieťaťa, spojili ich s darovanými vajíčkami a vytvorili embryá, ktoré boli geneticky totožné s chorým dojčaťom. No odmietajú, že by ich čo i len lákalo vyskúšať u náhradnej matky donosenie takéhoto zárodku.

Ani pri opiciach, pri ktorých otestovali viac než tisíc vajíčok, výskum nikdy neviedol k narodeniu mláďaťa.

Americkí veriaci však zareagovali podráždene. Vplyvný bostonský kardinál Sean O'Malley vedcom odkázal, že ľudské klonovanie je nemorálne, a to aj vtedy, ak ho chcú využívať iba na liečenie pacientov.

Ľudia podľa katolíkov nie sú produkt, ktorý možno vyrobiť len preto, aby splnil túžby či potreby iných ľudí.

doi: 10.1016/j.cell.2013.05.006


U nás je to zakázané

Ľudia sa báli aj transplantácie srdca, teraz im to už nepríde zváštne, pripomína molekulárny biológ PETER CELEC.

Čo je to vlastne klonovanie?
„Slovo klonovať znamená kopírovať, no nemusím nutne vyrobiť kópiu samého seba. Znamená to aj to, že si viem vytvoriť bunky, ktoré mne chýbajú.“

Čo teraz vedci urobili?
„Zobrali bunku, vybrali z nej jadro a vložili do vajíčka. Výsledkom je embryonálna bunka, ktorú ak by sme vložili do ženy pripravenej na tehotenstvo, vznikol by z toho klon.“

Nespadá to pod zákaz klonovania ľudí?
„Nie. Prakticky všade vo svete je zakázané klonovať ľudí ako celé organizmy, nie však klonovať bunky. Mohli by teoreticky vyklonovať celého človeka, no neurobili to. V Únii je obmedzované aj toto, preto mnohí vedci, čo na tom pracujú, odišli do USA.“

Klonovanie embryí na Slovensku nie je možné?
„Legislatívne to nie je povolené, ale nikto sa tým ani nezaoberal. Ľudia sa toho boja, lebo tomu nerozumejú. Je to ako s transplantáciou srdca, najprv sa to zakazovalo, teraz to už nikomu nepríde zvláštne.“

Môžu sa výsledky výskumu v budúcnosti využívať vo veľkom?
„Teraz sme len na začiatku. Závisí to od toho, ako budú vyzerať bunky, ktoré takto vzniknú. Niektoré kmeňové bunky sú napríklad poškodené, možno tie, ktoré vzniknú vo vajíčku budú na tom lepšie. Tento postup je však veľmi nákladný, lebo jeho efektivita je nízka. Potrebujete veľmi veľa žien ochotných darovať vajíčka, šanca na úspech je rádovo promile.

Matúš Krčmárik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu