SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Štvrtým operátorom môže byť americká firma, zlacniť chce dáta

O novú rýchlú mobilnú sieť sa zaujíma americká firma VelaTel, má už operátorov v Peru aj Chorvátsku.

V Peru podniká VelaTel cez operátora Go Móvil. Signálom rýchleho internetu pokrýva osem miest.V Peru podniká VelaTel cez operátora Go Móvil. Signálom rýchleho internetu pokrýva osem miest. (Zdroj: Ilustračné - VelaTel)

BRATISLAVA. Mobilný internet, cez ktorý sa dá stiahnuť celovečerný film za päť minúť, môže na Slovensku ponúkať nový mobilný operátor.

O licencie na siete štvrtej generácie (4G), ktoré sa hodia pre rýchle surfovanie na webe, sa zaujíma skupina VelaTel z USA, ktorá už v telekomunikáciách podniká.

Podľa informácií SME by u nás VelaTel rád ponúkal rýchly internet, ale aj lacné hovory.

Zdroje oboznámené s rokovaním medzi Telekomunikačným úradom a VelaTelom naznačili, že by mohli klesnúť najmä ceny pripojenia. Podobne klesli pred siedmimi rokmi ceny volaní po príchode O2.

Podniká aj pri Jadrane

VelaTel skôr než hovory ponúka v Európe, Číne a Latinskej Amerike rýchly internet. Ovláda osem menších telekomunikačných firiem.

Podniká v Dánsku, biznis s rýchlym internetom rozbieha v Čiernej Hore a Chorvátsku. Pri Jadrane už vlastní malého internetového operátora. V Peru cez Go Móvil pokrýva rýchlou sieťou osem miest. V Číne má aj operátora China Motion Mobile, ktorý má v Hongkongu 100-tisíc klientov.

O slovenský trh sa VelaTel zaujíma spolu s ruským investorom. Najali si už slovenských advokátov, ktorí sledujú prípravu podmienok dražby licencií.

„Zástupcovia spoločnosti VelaTel niekoľkokrát navštívili úrad,“ potvrdil hovorca Telekomunikačného úradu Roman Vavro. O náš trh sa podľa úradu zaujímajú ďalší zahraniční operátori, no spresniť ich mená nechce.

Vietnamský operátor Viettel, ktorý sa chvíľu o 4G sieť zaujímal, bol na úrade naposledy koncom minulého roka.

Okrem telekomunikačných firiem, ktoré u nás podnikajú, neboli doteraz správy, že by chceli novú mobilnú sieť stavať investori so skúsenosťami v telekomunikáciách.

Prípravu dražby licencií na 4G sieť však sleduje skupina PPF českého miliardára Petra Kellnera, ktorá rozbieha mobilný biznis v Česku. Aukcia zaujíma aj J&T a spoločnosť Towercom.

Zvažujú zvýhodnenie

Telekomunikačný úrad zvažuje, že jednu z troch licencií na frekvenciu 800 MHz, ktorú si podnikatelia cenia pre 4G sieť najviac, bude môcť kúpiť len firma, ktorá ešte u nás nepodniká.

Túto frekvenciu si firmy cenia, pretože ňou môžu signálom pokryť veľkú časť vidieka, bez výstavby hustej siete vysielačov. Okrem tejto frekvencie bude štát predávať pre 4G sieť ďalšie dve, ktoré sú zas vhodné pre mestá a husto zastavené oblasti.

Keby regulátor zvýhodnil nového podnikateľa, ten nebude musieť v boji o licenciu prebíjať ponuky troch zabehnutých operátorov.

Operátori, ktorí už na slovenskom trhu pôsobia, majú totiž oproti akémukoľvek nováčikovi výhodu, že nemusia stavať nové stožiare.

Zabehnuté firmy by tak súťažili len o dve licencie na najcennejšiu frekvenciu 800 MHz. Jeden z trojice operátorov by stratil možnosť konkurovať ostatným firmám cez svoju sieť.

Obavy z podmienok

Telekomunikačný úrad odmieta špekulácie, že by plánoval zvýhodniť nového operátora na úkor zabehnutých. Nehovorí, či plánuje nováčika nejakou formou zvýhodniť.

Hrubú podobu podmienok dražby by mohol ukázať o týždeň.

Viacerí slovenskí operátori, nielen mobilní, neoficiálne priznali SME obavy z podmienok aukcie. Čiastočne bojujú proti príchodu konkurencie, ktorá by im ukrojila časť z tržieb, no obávajú sa aj pokútneho prideľovania frekvencií.

Aukcia totiž už rok mešká a regulátor počas tohto obdobia viackrát menil názory na jej podmienky.

Obavy vyvoláva aj záujem firmy Towercom, ktorá získala monopol na šírenie televízneho vysielania vďaka zhovievavosti regulačného úradu.

O čo ide

  • štát bude tento rok predávať licencie na mobilné siete štvrtej generácie, ktoré sa hodia na rýchly internet,
  • okrem O2, Orangeu a Telekomu sa o dražbu zaujíma aj Slovanet,
  • z investičných skupín PPF Petra Kellnera, J&T a Towercom,
  • aukcia už rok mešká, štát si z nej sľubuje 130 miliónov eur.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 45m
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Meta predstavila chatbota BlenderBot3 verejnosti minulý týždeň.


TASR 13 h
Satelitný záber rozpadnutého ľadovca Conger Východnej Antarktíde.

Grónsko aj Antarktída sa topia.


17 h
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg.

Automat je schopný konverzovať takmer o čomkoľvek, pretože využíva umelú inteligenciu.


ČTK 22 h
SkryťZatvoriť reklamu