Londýn 30. septembra (TASR) - Britská firma Solexa tvrdí, že dokáže za jediný deň rozlúštiť genetický kód človeka. Vytvorenie osobnej génovej mapy každého človeka stojí iba 1000 dolárov, oznámila BBC.
Záujemca si môže svoju genetickú informáciu, ktorá poslúži napríklad na včasné diagnostikovanie eventuálnych chorôb, uložiť na CD ROM.
Na poli sekvencovania genómov v súčasnosti dominuje americký milionár Craig Venter, ktorý chce už koncom tohto roka robiť túto činnosť na komerčnej báze. Osobné genetické kódy si však budú môcť dovoliť iba boháči, pretože jeden stojí 712.000 dolárov. Venter sľubuje prečítanie genómu za týždeň.
Firma Solexa sa rozhodla, že "pápežovi genetiky" zoberie vietor z plachiet. Založili ju dvaja vedci z University of Cambridge. Obaja plánujú zhotovovať aj mapy jednotlivých písmen genetickej abecedy, tzv. SNPs (z anglického Sigle-Nucleotide Polymorphisms), z ktorých sa budú dať vyčítať prepozície rôznych ochorení.
Podľa Nicka McCooka stačí na vytvorenie kompletnej genetickej mapy človeka jednoduchý odber krvi. Po vyhodnotení vzorky sa môžu určiť prípadné zdravotné riziká a potrebné medicínske indikácie.
Kritické hlasy na adresu génových máp zazneli od predstaviteľov záujmového združenia Genewatch. Podľa jeho riaditeľky Helen Wallaceovej sú doterajšie informácie o génových testoch rozporuplné. Takéto testy budú mať zmysel vtedy, keď poskytnú naozaj cenné informácie o zdraví človeka.
Internet: http://www.solexa.co.uk