LONDÝN, BRATISLAVA. Prvé obavy vyslovené pri predstavení plastovej pištole sa naplnili. Súčasné mechanizmy pre kontrolu pasažierov a batožiny na ňu neupozornili.
Redaktor britského nedeľníka The Mail On Sunday nastupujúci na medzinárodnú linku Eurostaru na trase Londýn – Paríž prešiel bezpečnostnou kontrolou cez skenery bez alarmu.
Zbraň cez internet
Dvojica redaktorov z nedeľnej prílohy denníka Daily Mail zakúpila na internete za 1700 libier 3D tlačiareň a podľa plánov, ktoré pod názvom Liberator zverejnil ich tvorca, vytlačili všetky súčiastky potrebné na výrobu pištole.
Necelé dve desiatky dielov zostavili, aby sa presvedčili o úspešnom výsledku svojej snahy a pripravili sa na cestu.
Rozobratú pištoľ bez úderníka a nábojov vložili do batožiny a zakúpili si cestovné lístky na Eurostar s cieľom cesty vo Francúzsku. Pri nastupovaní prechádzali kontrolou cestujúcich a batožín, ktorá je porovnateľná s tou, ktorá prebieha na letisku. Kontrolóri obsluhujúci skener batožiny si nič podozrivé nevšimli.
Po nastúpení do vlaku zostavili na WC pištoľ zo súčiastok, aby sa s ňou poprechádzali po vlaku. Zloženie pištole nezaberie viac ako 30 sekúnd.
Upozornili tak na to, že kontroly na novinku nie sú pripravené. Aj keď skener sleduje nielen materiály ale aj obrysy predmetov ktoré kontroluje, na verejne publikovaný dizajn pištole nezareaguje.
Bezpečnostné riziko
Útočníci tak môžu prejsť kontrolou s funkčnou zbraňou a niekoľkými nábojmi. Je to jednoduché. Poznáte tú výhovorku, že opasok s kovovou prackou sa nedá vyvliecť z nohavíc.
Letiskový personál ho len prebehne detektorom kovov a môžete pokračovať ďalej. Možností však existuje neúrekom.
Test, ktorý uskutočnili redaktori denníka, vyvolal mnohé diskusie. Nikoho neprekvapilo že ani pri dôslednej kontrole cestujúcich a batožín nebola zbraň odhalená. Možno práve redaktori so svojim pokusom sa stanú spúšťačom nových praktík pri kontrolách.
Skenery zrejme budú vyhodnocovať tvary objektov a budú hľadať rúrky s dutinami, či iné charakteristické tvary bez ktorých sa pištoľ nezaobíde.
Nové opatrenia
Prevádzkovatelia linky sa k incidentu stavajú s chladnou hlavou. Prešetrujú dôvody zlyhania a na základe výsledkov sa rozhodnú aké opatrenia bude potrebné pre zamedzenie prešľapu v budúcnosti spraviť.
„Tieto zbrane sú extrémne nebezpečné, pretože metódami ktoré bežne používame je obtiažne odhaliť ich. Bez pochýb sa z nich stáva skutočný problém,“ povedal Lord West, bývalý minister obrany.
Za projektom zbrane, ktorú si môže vytlačiť každý, stojí 25-ročný študent práva Texaskej univerzity, ktorý prvou medializovanou plastovou pištoľou ukázal, že si ju môže bez zručností a skúsenosti vyrobiť ktokoľvek. A to dokonca z plastu.
Strelné zbrane, ktoré dokážu ohroziť cieľ na krátku vzdialenosť bez nejakých väčších nárokov na presnosť, sú však natoľko primitívne, že ktokoľvek zručný si ich môže vyrobiť doma - ak nemá záujem o sériovo vyrábanú strelnú zbraň z čierneho trhu.
Dnes je zrejmé, že môžu byť z rôznych, hoci i mäkších materiálov. Nie sú však známe prípady, že by ich útočníci pre riziko ohrozenia seba samého používali.
Informoval o tom britský denník Daily Mail.