WASHINGTON, BRATISLAVA. Priamo doma si môžete vyrobiť čokoľvek, čo si namodelujete. Firmy ich využívajú na výrobu prototypov, lekári na protézy.
Tým sa však možnosti 3D tlačiarní nekončia, vyrábať budú aj plne funkčné plastové pištole. S návodom na stiahnutie ako na to by už budúci týždeň mal prísť americký študent Cody Wilson.
Tvrdí, že cez víkend prototyp úspešne otestoval. Kým dovtedy vyrobil len časti zbraní, jeho nový model s názvom Liberator (Osloboditeľ) sa takmer celý skladá zo 16 plastových častí.
Kovový je len malý úderník.
Zbraň z domova
„Môžete si vytlačiť aj vražednú vec. Je to trochu strašidelné, ale je to tak,“ povedal pre magazín Forbes. Túto možnosť by podľa neho mal mať úplne každý.
Nie je pritom zástancom práva na nosenie zbraní, z čoho ho pôvodne obviňovali, ale kryptoanarchistom. Verí, že nikto nemá nárok na utajovanie informácií a technológií.
Novú éru vidí práve v 3D tlačiarniach, keď si ľudia môžu vyrábať veci doma. Založil preto aj stránku Defcad.com, kde zverejňuje modely.
„Nejde o bižutériu ani o záhradných trpaslíkov, ale o veci, ktoré chcú inštitúcie a firmy ľuďom odoprieť – lieky, lekárske nástroje, zbrane,“ hovorí vo videu na stránke.
Ak by jeho zbraň naozaj fungovala, každý by si mohol doma vyrobiť zbraň. Niektoré súčasti síce musia byť oceľové, no tie sa v Spojených štátoch dajú legálne zohnať.
Keďže nie sú registrované, bolo by ťažké spojiť páchateľa trestného činu s konkrétnou zbraňou. S plastovou pištoľou by sa navyše dalo ľahšie prejsť cez bezpečnostné kontroly.
Zatiaľ sa to neoplatí
Wilson síce neporušil zákon, keďže si vybavil licenciu na výrobu zbraní, ale politici si ho už všimli.
„Keď som pred pár mesiacmi hovoril o plastových zbraniach, počúval som, že je to sci-fi. Zdá sa, že tá technológia tu už je, musíme ich zakázať,“ vyhlásil kongresman Steve Israel.
Pre Američanov je však stále jednoduchšie zohnať bežnú zbraň, ktorá vyjde na niekoľko stoviek dolárov. Najlacnejšie 3D tlačiarne stoja tisíce dolárov.
Pištoľ bez oceľových častí nevydrží dlho
Zbraň sa dá vyrobiť aj ľahšie, netreba robiť paniku, povedal pre SME slovenský výrobca zbraní JAROSLAV KURACINA z firmy Grand Power.
Čo hovoríte na informáciu o plastovej pištoli, ktorú vyrobili na 3D tlačiarni?
„Aj my využívame 3D tlačiarne na vizualizáciu modelov, ale niektoré časti pištole musia byť oceľové, aby fungovala. Túto technológiu môžete použiť na výrobu rukoväte, tá neprenáša nárazy, ale nemôžete takto vyrobiť funkčnú hlaveň a záver. Videl som niektoré ukážky, kde bol plastový spodok, ale aj tá zbraň vydržala len niekoľko výstrelov.“
Takže niektoré časti musia byť kovové?
„Minimálne pružiny nevyrobíte z plastu, je na to príliš mäkký. Rovnako aj úderník. Potrebujete, aby energia, ktorá sa v ňom skoncentruje, nemenila jeho tvar. To sa s plastom nedá.“
Dajú sa tieto časti, ktoré nutne musia byť kovové, bežne zohnať?
„U nás nie, hlaveň je veľmi kontrolovaná. V Amerike je to inak, kontrolujú tam práve tie časti, ktoré si viete vytlačiť, hlaveň sa dá bežne zohnať. Pritom práve hlaveň je dôležitá pri určení, či zbraň použili pri trestnom čine. Cez ňu totiž preletí strela. Podľa rukoväte neviete identifikovať zbraň, z ktorej sa strieľalo.“
Takže v Amerike by nebol problém voľne si takto vyrobiť zbraň?
„Ani nie. Vytlačia si rukoväť a všetko ostatné voľne kúpia. Tam to totiž nie je kontrolované.“
Hrozí teda, že čoskoro si ľudia, ktorí chcú niekoho zabiť, budú vyrábať zbrane sami?
„Ide o to, akú zbraň chcete takto vyrobiť. Strieľať sa dá teoreticky aj z vodovodnej rúrky a inak podomácky vyrobených zbraní, no nejdeme ich všetky kontrolovať. Nemá zmysel ísť do absurdít, nemyslím si, že 3D tlačiarne začnú hromadne využívať zločinci a teroristi na výrobu zbraní.“