UMTS ako bezdrôtový telekomunikačný systém tretej generácie umožní rýchly prenos dát a multimediálnej či video komunikácie. UMTS zároveň nahradí doteraz používané systémy a vytvorí tak základ pre prvý celosvetovo jednotný štandard.
Na spustenie prevádzky na Slovensku je v prvom rade potrebné uvoľnenie frekvenčných pásem, ktoré sú v súčasnosti obsadené zložkami obrany. Ministerstvo dopravy sa podľa Podhorského už s rezortom obrany dohodlo na harmonograme postupného uvoľňovania pásem a začiatkom mája materiál schválila aj vláda. „Harmonogram je navrhnutý tak, aby bolo možné poskytovať služby UMTS na Slovensku od druhej polovice roku 2003,“ uviedol Podhorský.
Licencie na prevádzku UMTS sa podľa doterajších skúseností vo svete udeľujú formou aukcie alebo výberovým konaní typu „súťaž krásy“ (beauty contest). Podhorský predpokladá, že pri udeľovaní licencií sa Slovensko prikloní skôr k súťaži krásy. Uvažuje sa pritom o vydaní troch licencií, z toho dve budú ponúknuté súčasným mobilným operátorom a tretia novému poskytovateľovi mobilného operátora.
Na Slovensku lacnejšie
Pri predajoch licencií v niektorých krajinách západnej Európy sa ceny vyšplhali k astronomickým mnohomiliardovým sumám. Vzhľadom na súčasnú situáciu v telekomunikačnom sektore však ministerstvo dopravy nepredpokladá, že ceny licencií na UMTS dosiahnu aj na Slovensku podobne vysokú úroveň.
Zatiaľ sa uskutočnili neformálne rokovania so súčasnými poskytovateľmi mobilných služieb. „Rokovania s niektorými firmami majú len informatívny charakter, vzhľadom na to, že ešte nebolo vypísané oficiálne výberové konanie na udelenie licencie,“ dokončil Podhorský.
Podľa informácií zverejnených Svetovou asociáciou operátorov GSM sa v rámci Európy licencie predali alebo sa o ich udelení uvažuje spolu v 25 krajinách. Okrem voľby súťaže krásy alebo na druhej strane licitovania formou aukcie sa napríklad v Chorvátsku tieto dva spôsoby udeľovavnia licencií spájajú. Dĺžka trvania licencií je stanovená buď na 15, alebo na 20 rokov.
Rozdiel je v cene
Podľa analytika spoločnosti Slávia capitál Borisa Kostíka je medzi dvoma spôsobmi udeľovania licencií jeden zásadný rozdiel týkajúci sa stanovovania ceny. Kým v prípade aukcií „vyššia berie“, pri súťažiach krásy sa ponuky jednotlivých investorov porovnávajú a hodnotia vo vzťahu k dopredu definovaným podmienkam a cena za licenciu je buď nulová (Fínsko), alebo pevne stanovená (na pokrytie administratívnych nákladov v súvislosti s tendrom). Podmienky v rámci súťaže krásy sú zadefinované väčšinou telekomunikačným ministerstvom krajiny, prípadne nezávislým telekomunikačným úradom a ich cieľom je zabezpečiť, aby licenciu dostal ten operátor, ktorý je najlepšie vybavený“ a schopný zabezpečiť rozvoj trhu.
V prospech Beauty Contestu hovorí nepredraženie licencií pre potenciálnych investorov, ktorí usporené prostriedky môžu investovať napríklad do rozvoja siete, služieb a technológie a zmenšenia rizika prenosu týchto nákladov na zákazníka. Štát ako vypisovateľ takisto môže určiť parametre súťaže, ktoré môžu stanovovať určité kritéria výberu. Pri tomto variante sa teda operátori vyhnú problémom plynúcich z enormnej finančnej náročnosti licencie v prípade aukcie.
„Naopak, najväčším nedostatkom súťaže krásy sa javí zvýšené riziko lobingu a následného netransparentného výberu investora. Práve toto riziko eliminuje aukcia - vyhrávajú tí, ktorí zaplatia najviac,“ skonštatoval Kostík.