WASHINGTON, BRATISLAVA. Americkí vedci majú v rukách dôkaz, že medzi prvými americkými kolonizátormi v Severnej Amerike boli aj kanibali. Dokazovať to majú kosti v kolónii Jamestown – prvom trvalom americkom osídlení Angličanov, v súčasnej Virgínii.
Štrnásťročné dievča
Kolonizátorov čakal po príchode na kontinent v roku 1607 tvrdý život. O „hladujúcich časoch“ sa hovorí najmä počas zimy v roku 1609. Nedostatok jedla viedol k tomu, že ľudia jedli mačky, psy, kone, potkany, myši i kožu z topánok.
A aj ľudí. Tvrdí to Douglas Owsley, forenzný antropológ pre magazín Smithsonian, ktorý skúmal kosti, čo vedci vykopali na mieste. Analýzou zistlili, že časti jednej lebky patrili asi 14ročnej dievčine „anglického typu“, ktorú nazvali Jane.
„Jasný zámer bolo odstrániť tvárové tkanivo a mozog na konzumáciu. Títo ľudia žili za extrémnych okolností. Akékoľvek mäso bolo vhodné,“ povedal pre magazín Owsley. Podľa neho to vyzerá, že ktosi zjedol líca, jazyk, mozog aj mäso na nohách.
Nie je jasné, či ide o ojedinelý prípad a či bol kanibal jeden, alebo ich bolo viac. Vedci sa však domnievajú, že dievča mohlo zomrieť samo, nenašli sa totiž žiadne znaky vraždy.
Prežilo šesťdesiat
Už v prvý rok založenia kolónie zomrela väčšina z prisťahovalcov. Nestihli zasiať a oblasť práve trpela silným suchom. Zo 104 usadlíkov z troch lodí sa dožilo nasledujúcej jari 38.
Ešte horšie to bolo v zime 1609. Vtedy z päťsto osadníkov prežilo iba šesťdesiat. Napriek tomu kolónia vydržala.