SEOUL, BRATISLAVA. Sľubujú zážitok pri sledovaní televízora, ktorý sa má priblížiť tomu, čo zažívajú ľudia v kine. Analytici však tvrdia, že prehnutý displej je skôr marketingovým nástrojom ako technológiou, ktorá by zmenila obývačky.
Televízory s OLED displejom sú tenké, úsporné a obraz tvoria odlišným spôsobom ako obyčajná LCD technológia. Namiesto podsvietenia prechádzajúceho cez farebnú matricu bodov sa svetlo tvorí priamo v nich. Kto však chce spraviť krok vpred, musí sa pripraviť na vysoké ceny.
Novinka s označením LG EA9800 má zobrazovací panel s hrúbkou 4,3 milimetra, 55-palcovú uhlopriečku a váži 17 kilogramov.
Výrobca zaň na juhokórejskom trhu pýta 10 350 eur. Zaujať má netradičné tvarové vyhotovenie a podľa slov výrobcu i nový zážitok pri sledovaní. Vernejšie a sýtejšie farby sú údajne neprehliadnuteľné.
Očakáva sa, že Samsung nebude dlho čakať a čoskoro ponúkne podobný model. Priaznivejšie ceny však čakať nemožno, OLED technológia nedospela natoľko, aby ňou bolo možné sériovo vyrábať veľké objemy displejov s veľkou uhlopriečkou. Technológia je nákladná a výstupy sa nezaobídu bez kazovosti.
Je zrejmé, že výrobcovia televízorov hľadajú technológiu, ktorá by opäť rozhýbala televízny trh. Spotrebitelia zostali totiž chladní k 3D zobrazeniu, predaje nerozhýbali ani televízory pripojené k internetu. Veľký dopyt sa neočakáva ani pri technológiách s vysokými rozlíšeniami.
Analytici preto predpokladajú, že výrobcovia budú OLED panely spájať s ich prehnutím, aby vizuálne vytvorili znak, ktorý nové televízory odlišuje od tých súčasných.
Informovala o tom britská BBC.