SME

Desať tipov, ako mať bezpečný internet

Útočníci dnes majú záujem o výkon vášho procesora, zoznamy kontaktov, čísla kreditiek i heslá k internetovým účtom.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

1.Ukryte sa za štít

Ak surfujete po internete a nechránite sa, zanechávate stopu podobne, ako by ste na každej ulici v meste nechávali adresu svojho bydliska. Čiastočne vás však môže ochrániť aj domáci smerovač so službou prekladu adries (NAT). Je akýmsi nárazníkom, ktorý ukrýva viditeľnosť vášho počítača z internetu a útočník či vírus namiesto vášho počítača zvonku vidí iba smerovač.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2.Aktualizujte

Iba aktualizovaný operačný systém a aplikácie sú zárukou, že neobsahujú známe bezpečnostné chyby, ktoré v danej chvíli zaujímajú útočníkov. Tie im totiž umožnia spustiť na vašom počítači škodlivý kód bez toho, aby ste o tom vedeli. K vám sa pritom dostanú nakazeným dokumentom, internetovým odkazom či skriptom na webovej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

3.Antivírus

Antivírusový softvér dokáže striehnuť na hrozby, ktoré sa často ukrývajú pred zrakom používateľa. Upozorní na škodlivý kód sťahovaný do počítača, podozrivé odkazy na internete, dokumenty i USB kľúče, ktoré sú zdrojom bezpečnostného rizika.

4.Surfujte bezpečne

Siahnite po rozšíreniach internetových prehliadačov, ktoré filtrujú z webových stránok prvky, ktoré tvoria balast s rizikom ohrozenia bezpečnosti a súkromia. Vypínajú napríklad nebezpečné skripty či odstraňujú prvky z iných serverov i reklamy. Odfiltrovať vedia i sociálne siete, aby ochránili vaše súkromie.

5.Bezpečnosť a Google

Netúlajte sa po internete a navštevujte iba dôveryhodné stránky. Ak si nie ste istí bezpečnostnými rizikami, vložte adresu webu do vyhľadávača Google. Zvyčajne upozorní na rizikové weby. Rovnakú funkciu poskytujú doplnkové softvéry viacerých antivírusových spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

6.Neklikajte hocikam

Ak cez Skype, e-mail, Facebook či Twitter prichádza nevyžiadaná správa s cudzojazyčným či skomoleným obsahom, nikdy neklikajte na odkazy, ktoré bývajú jej súčasťou. Zväčša ide o šikovné nástrahy kyber〜zločincov, ktorí zneužívajú vašu dôveru či neskúsenosť. Už vôbec neinštalujte softvér, ktorý vám ponúka ktosi cudzí alebo nedôveryhodný.

7.Držte sa v ústraní

Čím viac si budete chrániť svoje súkromie, tým menej cestičiek k vám bude z internetu viesť. Nerozdávajte svoju e-mailovú adresu v rôznych službách, už vôbec nie pri vytváraní diskusných účtov na pofidérnych internetových stránkach. Zriaďte si radšej akýsi odpadkový účet, ktorý budete využívať iba na registrácie.

8.Sledujte ekosystém

Ak používate internet nielen vo svojom počítači, ale aj v tablete a smartfóne, na bezpečnosť musíte myslieť aj na týchto zariadeniach. Útočníci začínajú stále častejšie siahať po nových spôsoboch, ako na menej strážené zariadenie zaútočiť a využiť ich ako prostriedok na ďalší útok.

SkryťVypnúť reklamu

9.Cudzí nie je váš

Nedôverujte cudzím počítačom v hoteloch, knižniciach, biznis centrách či internetových kaviarňach. Aj keď vylúčite podozrievavosť voči ich prevádzkovateľom, nikdy neviete, ako sa správali za počítačom používatelia, ktorí tam sedeli pred vami.

10.Verejné WiFi

Verejný hotspot na námestí, letisku či v hoteli môžu sledovať kyberútočníci. Preto vždy myslite na to, aby bolo spojenie so službami, ku ktorým z takéhoto miesta pristupujete, zabezpečené. Ak nepoužívate virtuálnu sieť VPN na svojom domácom smerovači, využite aspoň službu TOR či podobnú, ktorá vám vytvorí ako­tak bezpečný a anonymný komunikačný kanál.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu