SME

Technika na dovolenke: vykradnutý byt a utopený mobil

Príjemný zážitok dokáže pokaziť nielen spálená koža, ale aj nefungujúca kamera či telefón.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA/AP)

BRATISLAVA. Vonku je teplo a príjemne, svieti slnko, neďaleko more či bazén. No okrem krému či kníh chcete mať v taške aj tablet, telefón či fotoaparát. Lenže, čo s nimi na dovolenke? A ako si svoje tech hračky na podobnom výlete ochrániť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najjednoduchšie je nechať všetku elektroniku doma. Ak však nechcete prísť o spojenie so svojimi blízkymi či možnosť uchovania spomienok, treba myslieť aj na samotné zariadenia.

Bežné smartfóny, tablety, notebooky a fotoaparáty nie sú stavané na prašné a vlhké prostredie. Okrem zlodejov si tak musíte dávať pozor nielen na vodu, ale aj na prach a samotné slnko.

SkryťVypnúť reklamu

Slnko, voda a piesok

Pobyt na priamom slnku je nebezpečný pre vás, ale aj pre elektroniku. Je citlivá na teplo, čo sa veľmi rýchlo prejaví rôznymi chybami, prípadne sa namiesto filmu pozriete len na oznam upozorňujúcu pred prehriatím.

Na teplo je extrémne háklivá najmä batéria. Zariadenia preto príliš nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ochrániť ich nemusí ani bežná osuška.

Rovnako nebezpečné sú aj voda a piesok. Niektoré zariadenia môžu byť odolné voči obliatiu, dostupné sú aj fotoaparáty a smartfóny, s ktorými sa môžete potápať.

Ak sa vám aj napriek opatrnosti podarí utopiť elektroniku, určite ju nezapínajte. Nechajte ju najskôr vysušiť a pri troche šťastia sa vám podarí zachrániť aspoň dáta.

Zálohujte, zálohujte

Stovky fotografií z dovolenky sa môžu stať minulosťou, ak prídete o pamäťovú kartu. Okradnutiu, poškodeniu či utopeniu sa síce nedokážete vyhnúť na sto percent, no zálohovaním na vzdialené zariadenie si môžete zachrániť aspoň spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Smartfóny, tablety či niektoré fotoaparáty sú už dnes vybavené bezdrôtovým pripojením a dokážu posielať fotografie na vzdialené úložisko. Samozrejme, musíte mať prístup na internet.

Najnepríjemnejší zážitok z dovolenky je zrejme okradnutie, no niekedy sa tomu nedá zabrániť. Ak vám ukradnú elektroniku, ešte nemusí byť všetko stratené. Odcudzené zariadenia sa dajú vystopovať a to pomocou rôznych programov.

Apple má napríklad pre výrobky lokalizačnú službu, pre Android zariadenia a klasické notebooky môžete siahnuť po jednom zo softvérových produktov ako je ESET Smart Security či MMSOFT PC Monitor.

Moderné ultrabooky a biznis notebooky zase mávajú v sebe špeciálny čip, ktorý dokáže pomôcť pri vystopovaní zlodeja, ale uchránia aj citlivé dáta.

Ochráňte si byt pred zločincami

Aj keď budete tisícky kilometrov od domova, technologické hračky ho dokážu postrážiť.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Nemusíte byť na mieste. Napriek tomu dokážete svoj byt či dom ochrániť. Môžete ho totiž sledovať na diaľku, prípadne zavolať známych, susedov či políciu.

Jedným z riešení je fotopasca. Aj keď ju zvyčajne používajú poľovníci, lesní hospodári či ochranári, môže byť pre vás okom, ktoré na pamäťovú kartu uloží všetky fotografie a videá vtedy, ak sa pred objektívom objaví pohyb - a to nielen za bieleho dňa, ale aj v noci.

Ak však zariadenie nezvládne posielať záznamy napríklad na vzdialené úložisko, výsledok si pozriete až po návrate domov.

Použite kameru

Kamera s internetovým rozhraním pracuje bez toho, aby musela byť pripojená k počítaču. Je vybavená pre vzdialený prístup z notebooku, tabletu či smartfónu, takže sa môžete pozrieť, čo sa doma deje aj v prípade vašej neprítomnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé modely dokážu sledovať pohyb a upozorniť vás na dianie e-mailom či priloženou fotografiou. Ak však veríte svojmu počítaču, rovnakú úlohu zaistí aj on – stačí pripojiť súpravu USB webových kamier.

Na chatách a v garážach však zvyčajne chýba internet. Vtedy sú alternatívou GSM kamery, ktoré pracujú podobne ako internetové. Využívajú však mobilné pripojenie na to, aby ste ich mohli z diaľky sledovať, prípadne sa formou MMS správy dozvedeli o hosťovi, ktorý sa nechal zachytiť objektívom.

Jednoduchý alarm

Niekedy stačí aj jednoduchý zabezpečovací systém, ktorý vám postráži vstupné dvere. Dokáže totiž odstrašiť zlodeja hlasnou sirénou.

Jednoduché alarmy na okná a dvere nebývajú pre profesionálnych vlamačov bariérou, dokážu však vyplašiť príležitostných zločincov, ktorí netušia, či sa im po spustení signálu za chrbtom neobjavia policajti.

SkryťVypnúť reklamu

Ak však chcete mať istotu, že váš príbytok bude dokonale ochránený pred vniknutím a SBS dorazí na miesto včas, zaobstarajte si skutočný bezpečnostný systém s prepojením na políciu či bezpečnostnú firmu.

Milan Gigel

Naučte sa fotiť aj nakrúcať pod vodou

Chcete priniesť z dovolenky niečo originálne? Skúste sa vybrať pod hladinu a nakrúcajte tam a fotografujte.

BRATISLAVA. Ak máte pocit, že sú všetky dovolenkové fotografie nudné a fádne, skúste to tento rok inak. Čo by ste povedali na zábery spod vodnej hladiny?

Na experimentovanie nijakú drahú výbavu nepotrebujete.

Vrecko pod vodu

Vodeodolné vrecko ochráni pri ponáraní napríklad smartfón, kompaktný fotoaparát i zrkadlovku. Vyrobené bývajú z hrubej priehľadnej fólie s vodotesným zámkom, takže s investíciou do niekoľkých desiatok eur pre vás otvorí svet podvodnej fotografie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak chcete podobný obal kúpiť ešte lacnejšie, pozrite sa napríklad na ponuky na eBay-i, ceny tam bývajú podstatne nižšie ako v bežných kamenných obchodoch.

Je potom iba na vás, ako sa vyrovnáte s nedostatkom svetla či odlišným farebným spektrom. Pri zbieraní prvých skúseností však pôjde o cennú a lacnú výbavu, drahšie zariadenia nepotrebujete.

Pre náročnejších

Ak patríte medzi skúsenejších fotonadšencov, ktorí si cenia kvality fotoaparátu i výstupu, odpoveďou na fotografovanie pod vodnou hladinou je plastové puzdro. Na rozdiel do vrecka je určené iba pre konkrétny model fotoaparátu, avšak ponúka bonus. Sú ním tlačidlové ovládacie prvky. Ceny za takéto pomôcky však bývajú vysoké – a to v stovkách eur.

Možno vám na dovolenku chýba nielen výbava pre snímanie pod hladinou, ale fotoaparát už doslúžil. Vtedy sa zamyslite nad prístrojmi, ktoré sú už nachystané aj na snímanie pod hladinou.

SkryťVypnúť reklamu

Zväčša si poradia s hĺbkou ponoru do piatich až dvanástich metrov, pričom problémom pre ne nie je ani mráz, piesok či ďalšie nástrahy prírody. Kúpite ich od tristo do štyristo eur a mnohé z nich majú zabudovaný aj vlastný GPS modul.

Milan Gigel

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu