SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Začali hľadať ľudí na Mars. Na Zem sa už nevrátia

Holandská spoločnosť chce v roku 2023 poslať na Mars prvých ľudí. Majú tam vybudovať kolóniu.

Súkromná firma tvrdí, že ľudí pošle na Mars už o desať rokov.Súkromná firma tvrdí, že ľudí pošle na Mars už o desať rokov. (Zdroj: MARS ONE, NASA/JPL)

NEW YORK, BRATISLAVA. Máte nad 18 rokov, ste duševne aj fyzicky zdravý? Nefajčíte ani nie ste závislý od alkoholu či drog? A hlavne, neprekáža vám zomrieť na inej planéte, ako je vaša rodná Zem?

Tak práve vás hľadá holandská spoločnosť Mars One, ktorá chce v roku 2023 pristáť na Marse s prvými pozemšťanmi. Cesta to však bude iba jednosmerná, ľudia majú na planéte zostať a snažiť sa vybudovať kolóniu.

V pondelok v New Yorku oznámila, že začína s hľadaním „astronautov“, ktorí sa stanú prvými pozemšťanmi na inej planéte a história si ich bude „pamätať aj o tisíc rokov“.

Vesmírna odysea: 2023

Harmonogram
Mars One

2013: Začnú vyberať adeptov.

2016: Na Marse pristane prvý zásobovací modul.

2018: Pristane ich rover.

2023: Pristanú prví ľudia.

2024: Pripojí sa ďalší tím.

Zo všetkých nápadov vesmírnych súkromníkov sa tento javí ako najbizarnejší. Kým NASA o ceste na Mars hovorí v horizonte 20 rokov, holandská spoločnosť to chce stihnúť za desať. Skepsu médií ukázalo aj to, že na tlačovku prišlo len zopár novinárov.

Podľa spoločnosti na pristátie netreba žiadne nové technológie. Najkomplikovanejšie je vrátiť astronautov naspäť, no s tým nezisková organizácia nepočíta. Ľudia na Marse dožijú.

Rozpočet sa má pohybovať okolo šesť miliárd dolárov za prvú cestu. Na porovnanie, rover Curiosity, ktorý už brázdi planétu, stojí 2,5 miliardy dolárov. Hlavným zdrojom majú byť príjmy z televíznych práv.

Cesta človeka na Mars má byť jednou veľkou reality šou, ktorá sa začne v lete výberom kolonizátorov.

„Ak ľudia pristanú na Marse, každý to bude chcieť pozerať. Bude to väčšie ako olympijské hry,“ povedal pre Space.com šéf Bas Lansdorp. Napríklad práva za olympiádu v Londýne stáli štyri miliardy dolárov.

Zatiaľ bez Slovákov

Spoločnosť verí, že z celého sveta sa im prihlási až milión zaujemcov. Zatiaľ ich je niekoľko desiatok (žiadny Slovák ani Čech), vlani však dostali desaťtisíc e­mailov od ľudí, čo by do toho šli. Kto sa chce prihlásiť, musí zaplatiť poplatok, Slováci 21 dolárov.

Nakoniec vyberú 40 ľudí. Tí by mali ísť na Mars po štyroch: dvaja muži, dve ženy, páry však neberú. Na rozdiel od priekopníkov ako Armstrong či Gagarin nemusia vedieť lietať na stíhačkách.

„Pre trvalé osídlenie nás viac zaujíma, ako každý astronaut bude vedieť žiť a pracovať s ostatnými,“ povedal na stránke Norbert Kraft, šéflekár misie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu