Lenovo ThinkPad Tablet 2 | |
Páči sa nám: | prevedenie a dizajn, hmotnosť, plnohodnotný Windows |
Nepáči sa nám: | nezvláda náročné programy a hry |
Cena: | od 589 eur |
Hodnotenie: | 8,0 |
Nie je to len obyčajný tablet, akých je na trhu niekoľko desiatok. V Lenove dali zbohom pokusom s Androidom a vsadili na istotu plnohodnotného operačného systému Windows a procesoru od Intelu.
Výsledok je prekvapivo veľmi dobrý, no zároveň ukazuje zbytočnú snahu Microsoftu s operačným systémom určeným pre ARM platformu.
Windows RT je zbytočný
Microsoft vytvoril systém Windows RT ako priamu konkurenciu k systémom Android od Google a iOS od Apple. Podporuje rovnaký hardvér a má totožne zjednodušené ovládanie. Navyše, pridáva desktop mód, ktorého využitie je ale veľmi otázne.
Klasické Windows aplikácie a hry na tomto systéme nespustíte a majiteľ takéhoto tabletu je odkázaný len špeciálne aplikácie. Tých je aj niekoľko mesiacov po uvedení systému veľmi málo, pričom problémom je aj nižšia kvalita a absencia mnohých rozšírených služieb.
Na druhú stranu výhoda takéhoto tabletu je v jeho malých rozmeroch a slušnej výdrži na batériu, čo klasické notebookové čipy nemôžu ponúknuť.
Použili čip od Intelu
Špecifikácia
- Procesor Intel Atom Z2760
- 2 gigabajty RAM
- 32 alebo 64 gigabajtový disk
- 10,1 palcový IPS HD displej
- 8 Mpx fotoaparát
- Wi-Fi, Bluetooth, mHDMI, USB 2.0
- Hmotnosť 565 g
- 262×165×9,8 mm
- Windows 8 32-bit
Svoju najväčšiu slávu zažil v čase nástupu netbookov. Po prepade záujmu o tento segment trhu Intel oprášil starú architektúru, zmenšil výrobný proces a znížil spotrebu. Nový čip je vhodný do mobilných zariadení ako sú smartfóny a tablety.
A práve nízka spotreba energie tohto čipu spravila zo systému Windows RT zbytočnosť. Na nami testovanom tablete s klasickým systémom Windows 8 sme na jedno nabitie dokázali pracovať skoro jedenásť hodín, čo je porovnateľné s ARM tabletmi, vybavenými jednoduchším systémom Android alebo iOS.
Navyše, tablet nepotrebuje žiadne aktívne chladenie, aj pri niekoľkohodinovej práci si vystačí s chladením pasívnym. Intel v tomto smere vykonal kus práce a zrušili dlhoročne zažitú dogmu o vysokej energetickej náročnosti x86 platformy.
Použitý procesor Intel Atom Z2760 ale nerobí zázraky na počkanie. Má síce dve jadrá a zvládne spracovať až štyri vlákna súčasne, no pri náročnej práci rýchlo stratí dych. Kancelársky balík či prehliadanie internetu mu ide dobre, s Photoshopom to ale neskúšajte.
ThinkPad už na prvý pohľad
Profesionálny dizajn notebookov série ThinkPad sa dostal aj k novému tabletu. Typický vzhľad založený na čiernej farbe, pogumovanému povrchu a ostrejších líniách je prítomný aj pri novom tablete.
Použitý plast je dostatočne pevný, zároveň ale zbytočne nezvyšuje váhu zariadenia. Vnútorné vystuženie je navrhnuté veľmi dobre, tablet vydrží aj menej šetrné zaobchádzanie či nosenie v taške bez obalu.
Displej je chránený sklom odolným proti poškriabaniu. Pri 10,1 palcoch má dnes už priemerné rozlíšenie 1366×768 bodov, ktoré sa negatívne prejavuje hlavne na jemnosti zobrazeného textu.
Použitá IPS technológia prináša veľmi dobré pozorovacie uhly vo všetkých smeroch a reálne podané farby. Kontrast je skôr priemerný, drobné nezrovnalosti sme našli aj pri podsvietení displeja.
ThinkPad Tablet 2 je dostupný aj s dotykovým perom (Wacom technológia), ktoré svoje využitie nájde hlavne pri práci v desktope. Vtedy je ovládanie prstom nepraktické, s veľkým množstvom chýb. Pero síce dokáže zaznamenať až niekoľko úrovní tlaku, no písanie s ním nie je až tak jednoduché.
Dokúpte si klávesnicu
Lenovo k tabletu ponúka externú klávesnicu, ktorá zároveň funguje aj ako stojan. Na rozdiel od konkurencie ale nevytvorí jeden celok, pripomínajúci klasický notebook.
To je škoda, nakoľko riešenie Lenova neumožňuje pevné uchytenie tabletu ku klávesnici a ani zmenu jeho naklopenia. Automaticky tým odpadá možnosť pohodlného písania na kolenách, v aute či v lietadle.
Samotná klávesnica je zatiaľ to najlepšie, čo si môžete k tabletom dokúpiť. Ponúka vysokú kvalitu spracovania a bezkonkurenčný komfort písania. Touchpad tu nahradil dotykový trackpoint, ktorého prítomnosť oceníte hlavne pri práci v desktop režime.
Na batériu skoro 11 hodín
Nový procesor od Intelu má nezvyčajne nízku spotrebu, pohybujúcu sa v rádoch wattov. Tomu zodpovedá aj napájací zdroj s výkonom len 10 wattov.
Tablet preto nemá žiadne aktívne chladenie. Povrch je aj napriek tomu studený, problém mu nerobí ani niekoľkohodinové pozeranie videa vo vysokom rozlíšení.
Plne nabitá batéria umožní zariadeniu fungovať pri nenáročnej práci skoro jedenásť hodín. Aktívne používanie túto dobu skráti o približne tri hodiny, streamované HD video si vychutnáte rovných desať hodín.
Škoda pomalého disku
Najslabším miestom tabletu je jeho dátové úložisko. Problematická nie je len jeho kapacita, ale aj rýchlosť. Pomalý disk prakticky znemožňuje využívanie náročnejších aplikácií, pri ktorých je potrebné pracovať s veľkým objemom dát.
Nami testovaný tablet mal k dispozícii 32 gigabajtové úložisko. Z neho si ale systém hneď po spustený zobral polovicu a po nainštalovaní všetkých aktualizácií nám zostalo voľných len približne 12 gigabajtov.
Rýchlosť zápisu na pevný disk je 34 MB/s, čo je hodnota niekoľkonásobne nižšia ako pri klasických pevných diskoch. V dobe moderných SSD so zápisom prekračujúcim hranicu 500 MB/s nám príde použitie tak pomalého úložného priestoru nelogické.
Mohol byť lacnejší
Tablet sám o sebe nie je extrémne drahý a darí sa mu kopírovať konkurenciu. No k pracovnému tabletu je potrebné si zakúpiť klávesnicu, dokovaciu stanicu, prípadne nejakú myš.
A tu sa už dostávame k hodnote prevyšujúcej hranicu 800 eur, za čo sa dá kúpiť veľmi slušný ultrabook, ktorý zvládne aj náročné programy a menej náročné hry.
Lenovo ThinkPad Tablet 2 je zaujímavé univerzálne zariadenie, ktoré si určite nájde svojho zákazníka. Ako tablet síce stráca čo do počtu kvalitných dotykových aplikácií, no na oplátku ponúka plnohodnotný operačný systém Windows 8 v tele malého tabletu.
Ďalšie odborné recenzie na tablet Lenovo ThinkPad Tablet 2 nájdete na Recenzie.SME.sk