Kingston 27. septembra (TASR) - Americkí vedci z University of Rhode Island vyvinuli polymér, ktorý pri teplote nad 82 stupňov Celzia mení svoju farbu z červenej na žltú. Je to ďalší krok k výrobe teplovzdorných polymérov, ktoré napríklad zabránia popáleninám, otravám potravinami a dopravným nehodám.
Realistické aplikácie materiálu sú ohňovzdorné dvere, ktoré pri zahriatí zmenia farbu, športové dresy, avizujúce prehriatie ich nositeľa, dopravné značky, ktoré zmenou farby upozornia na zľadovatenú vozovku, a pečiatky na obaloch potravín, ktoré zmiznú, ak sa výrobok dlho skladuje pri izbovej teplote.
Trojica chemických inžinierov pracuje na projekte tretí rok. V roku 1999 mali pre istú firmu vyvinúť materiál pre hrnce na varenie, ktorý by farebne signalizoval dosiahnutie bodu varu. Pokus však nevyšiel, pretože materiál sa po niekoľkonásobnom vystavení vysokým teplotám rozložil.
Terajší polymér už nemá takéto nedostatky - naopak disponuje veľkým bezpečnostným potenciálom. Aplikácia "smart packaging" (chytré balenie) prakticky nedáva šancu pokazenému mlieku alebo obareniu sa horúcou kávou.
Polymér sa môže uplatniť aj v automobilovom priemysle (pneumatiky, sedadlá) alebo v brzdách vlakov, ktoré farebne signalizujú opotrebovanie.
Aktuálnym ťažiskom výskumu je vývoj polyméru, reagujúceho zmenou farby na chlad, a umelohmotnej látky, ktorá môže viackrát zmeniť farbu pri zahriatí sčervenie, pri ochladení zmodrie.