TORONTO, BRATISLAVA. Na rotujúci tanier položíte napríklad kvetináč s kvetinou, z adresára zvolíte želaný kontakt a po chvíli čakania začne kdesi na druhom konci republiky a na inom pracovnom stole vyrastať plastová maketa vašej rastliny.
Aj keď to skôr pripomína scénu z vedecko-fantastického filmu, takto si fungovanie svojho nového 3D skenera predstavujú vývojári zoskupení okolo projektu Photon 3D Scanner. V súčasnosti už majú hotový prototyp a získavajú peniaze na spustenie výroby.
Skener potom stačí spojiť s trojrozmernou tlačiarňou a na diaľku si môžete napríklad „posielať“ a následne vytlačiť rôzne objekty.
Tajuplný fax
Nadšencom z Matterformu sa podarilo vytvoriť jednoduché zariadenie, ktoré ľuďom uľahčí prácu s 3D tlačiarňami.
Vďaka zariadeniu už nebudú musieť modelovať svoje nápady v komplikovaných softvéroch, stačí, aby ste objekt, ktorý chce niekto vytlačiť, položili na rotujúci podstavec.
„Začali sme publikovať nasnímané objekty a ľudia z celého sveta ich začali tlačiť a posielať nám fotografie,“ tvrdí pre SME jedna zo zakladateliek projektu Jennifer Murphyová. „Je to ako fax z budúcnosti, len bez škriekania modemu pri pripájaní.“
Počítač pomocou lasera a pohybujúcich sa kamier nasníma povrch otáčajúceho sa objektu, aby zo snímok vytvoril skutočný 3D model. Následne ho dokáže opäť zhmotniť akákoľvek 3D tlačiareň. Problémom sú len duté predmety, tento problém však vývojári plánujú vyriešiť.
Skok vpred?
Tím za skenerom si myslí, že práve takéto zariadenie by mohlo zaujať technologických nadšencov, ktorí sa snažia prepojiť digitálny svet so skutočným. O trojrozmernej tlači sa totiž v poslednom čase veľa rozpráva, jej skutočné praktické využite však zväčša dosiaľ nejestvuje.
Tlač je väčšinou pomalá, nákladná a obmedzený býva aj výber materiálov. Výhodná je tak skôr pre vznik prototypov.
Viac detailov prináša projektový web indiegogo.com.