LONDÝN, BRATISLAVA. Keď džezová legenda John Coltrane prvýkrát počul hrať na saxofóne Charlieho Parkera, povedal, že jeho hudba ho udrela priamo medzi oči. A podľa vedcov sa až tak nemýlil.
Pozrieť sa na mozog
Skenovanie ľudského mozgu totiž odhalilo oblasti, ktoré sa zaktivizovali, keď ľudia počuli hudbu vôbec po prvýkrát.
Meranie aktivity v tejto oblasti umožnilo vedcom presne posúdiť, do akej miery majú ľudia radosť zo zvukov, ktoré počuli. Prišli na to vedci z montrealskej McGill University, keď študovali dobrovoľníkov, ktorí si vypočuli 60 hudobných ukážok.
„Keď ľudia počuli hudobné skladby vôbec prvýkrát, mohli sme podľa činnosti ich mozgu určiť, či sa im hudba páčila, alebo nie,“ povedala podľa britského Daily Tele– graph doktorka Valoria Salimpoorová.
Kúpili si?
Štúdia publikovaná v magazíne Science odhalila, že pomocou týchto signálov dokázali vedci predpovedať, či si ľudia danú hudbu kúpili a koľko peňazí boli na hudbu ochotní minúť.
„V štúdii sme zistili, že väčšina aktivity, ktorú sme videli v mozgovej oblasti počas počúvania hudby, ovplyvnila množstvo peňazí, ktoré boli ľudia ochotní na ňu minúť.“
U ľudí, ktorí si vypočuté nahrávky aj kúpili, bola aktivita mozgu rovnaká - a to aj napriek tomu, že kúpené hudobné kúsky sa líšili. „Tieto výsledky nám pomáhajú pochopiť, prečo majú ľudia radi rozličnú hudbu,“ povedala Salimpoorová.