BRATISLAVA. Nové špičkové Výskumné centrum molekulárnej genetiky otvorili na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Ide o unikátne centrum, ktoré umožní našim vedcom priblížiť sa k svetovej vedeckej špičke, informovala hovorkyňa UK Andrea Kučerová.
„Stávame sa súčasťou najmodernejšieho výskumu zameraného na komplexné skúmanie DNA. Veľmi významné je, že naši vedci a študenti budú priamo prepojení s praxou,“ tvrdí rektor Univerzity Komenského v Bratislave Karol Mičieta.
V súčasnosti sa slovenskí vedci pri skúmaní DNA sústreďovali najmä na jednotlivé časti génov, prípadne malé skupiny génov. Komplexnejšie analýzy väčších úsekov DNA boli príliš zdĺhavé a prácne.
Vedci v laboratóriách nového výskumného centra budú využívať metódu založenú na tzv. sekvenovaní novej generácie (Next Generation Sequencing - NGS), čo im umožní „prečítať“ aj celý ľudský genóm v nepomerne kratšom čase.
„DNA tak bude možné skúmať komplexne a tiež hľadať vzájomné súvislosti v neporovnateľne väčšom rozsahu, čo predstavuje generačný skok. Vďaka laboratóriu vybavenému najmodernejšou technikou na výskum sekvenovania nukleových kyselín tak bude možné napríklad identifikovať príčiny ochorení, ktoré doteraz nebolo možné zistiť,“ zdôraznil vedecký pracovník spoločnosti Geneton Gabriel Minárik.
Projekt REVOGENE je podporovaný zo štrukturálnych fondov EÚ, z operačného programu Výskum a vývoj.