Robert Edwards (27. 9. 1925 - 10. 4. 2013) mal päť dcér, no mnohí mu hovoria, že bol otcom miliónov. Jeho výskum umelého oplodnenia dal nádej na dieťa mnohým bezdetným párom po celom svete.
"Je iba málo biológov, ktorí urobili niečo také praktické a významné pre celý svet," povedal o tomto britskom vedcovi Peter Braude, profesor z londýnskej King´s College.
Na Slovensku dvetisíc ročne
Oplodnenie in vitro - teda spojenie spermie a vajíčka mimo maternice matky - je dnes bežný postup pre mnohé bezdetné páry. Vo svete sa tak narodili už štyri milióny detí.
Odhaduje sa, že jedno až štyri percentá detí sa v Európe, Severnej Amerike a Austrálii narodí v súčasnosti zo skúmavky. Na Slovensku sa ročne robí asi dvetisíc umelých oplodnení, úspešnosť je 60 percent.
Prvýkrát sa to Edwardsovi, biológovi z univerzity v Cambridgei, podarilo 25. júla 1978. Vtedy sa v nemocnici v meste Oldham narodilo prvé dieťa počaté mimo maternice. Magazín Time spomína, že to Edwards spolu s gynekológom Patrickom Steptoeom zapíjali šampanským z plastových pohárikov.
Louise Brownová sa stala svetovou senzáciou. Žije doteraz a už sama sa prirodzeným spôsobom stala matkou. O doktorovi Edwardsovi hovorila ako o svojom "starom otcovi".
Na začiatku však Edwardsa, ktorý nedostával na výskum žiadne štátne dotácie, mnohí strašili tým, že takto počaté deti nebudú zdravé. Výskumy však po rokoch zistili, že deti zo skúmavky nie sú o nič menej zdravé ako tie prirodzene počaté.
Nobelova cena
Edwards musel prekonať aj mnohé "morálne" apely. Vraj sa hrá na boha či ide proti prírode. Rímskokatolícka cirkev oplodnenie mimo tela matky neuznáva doteraz. V začiatkoch jeho výskum odmietali aj mnohí jeho kolegovia vedci.
V roku 2010 sa dočkal najvyššej vedeckej pocty. Ocenili ho Nobelovou cenou za medicínu, rok nato ho kráľovná Alžbeta II. povýšila do rytierskeho stavu.