LONDÝN, BRATISLAVA. Hlasné štebotanie sa považuje za spôsob, ako mláďatá dávajú najavo, že sú hladné. No v prostredí, kde im hrozí nebezpečenstvo, môže byť spôsobom vydierania, ktorým nútia rodičov, aby im venovali viac pozornosti.
Viac na zemi
Ornitológ Alex Thompson z univerzity v Kapskom Meste tri roky pozoroval vtáky a spôsob kŕmenia mláďat v juhoafrickej púšti Kalahari. Zistil, že mláďatá boli v priemere viac kŕmené, ak boli na zemi mimo bezpečného prostredia.
V prípade, že mláďatá na seba upozorňovali dravca hlasným štebotom, rodičia viac než zdvojnásobili množstvo potravy. Naopak, s mláďatami v bezpečí stromov sa takto nezaobchádzalo.
„Mláďatá sú, zdá sa, ochotné podstúpiť zvýšené nebezpečenstvo pohybu na zemi, aby mohli vydierať svojich rodičov,“ povedal podľa časopisu Nature Thompson.
Ornitológovia sa domnievajú, že mláďatá, ktoré nemohli pred nebezpečenstvom uniknúť tak rýchlo ako ich dospelí rodičia, na seba úmyselne strhli pozornosť a hlasným krikom prinútili rodičov, aby im venovali viac pozornosti a potravy.
Test jedla
Aby to vedci otestovali, manipulovali s jedlom mláďat a študovali, ako a kde sa pohybovali.
Podľa štúdie v časopise Proceedings of the Royal Society zistili, že pred tým, než dostali jedlo, strávili 40 % svojho času v bezpečí stromov. Potom, čo ho dostali, už strávili na stromoch viac ako 62 % percent času.